5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány válságkezelő terve szinte csak negatívumokat tartogat az idei évre a munkavállalók számára Pataky Péter szakszervezeti elnök szerint. Munkaügyi szakértők viszont úgy tartják: a Bajnai-csomag átgondolt, az abban szereplő lépések többségét muszáj megtenni a válság, illetve a munkaerőpiac rossz szerkezete miatt. Mfor.hu háttér.

Szakszervezetek: jön a feketeleves (Mfor-montázs)

Csupán egyetlen, munkavállalókat érintő pozitív lépés szerepel a kormány válságkezelő tervében Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint: az szja alsó sávjának határát a jelenlegi 1,7 millióról 1,9 millió forintra tolnák ki, ami nettó keresetemelkedést jelent. Ugyanakkor hozzátette: ez azt a nagyjából 1,5 millió embert, akik nem vagy keveset adóznak, alig érinti.

A többi intézkedés viszont feketeleves a dolgozóknak, az év közbeni áfa-emelés ugyanis rögtön elinflálja a keresetemelést – véli a szakszervezeti vezető. Bár az MSZOSZ már korábban is elképzelhetőnek tartotta a forgalmi és a vagyoni típusú adók növelését abban az esetben, ha a munkajövedelmekre rakódó közterheket csökkentik, a mostani terveket "viccnek" titulálta Pataky.

Szakszervezetek: sok a negatív lépés

Szerinte ugyanis csupán minimális könnyítést jelent a tejtermékekre és a kenyérre vonatkozó 18 százalékos áfa-kulcs, ráadásul eddig még nem is tisztázott, hogy az előzőekbe mi tartozik bele. Ehhez képest nagy érvágás, hogy a gázár-támogatást megszüntetik, a gáz áfáját pedig 25 százalékra növelik. Ráadásul nem csak a távhő, hanem a háztartási energia áfáját is mérsékelni kellene az MSZOSZ szerint. Bár az irány jó, a tervezett lépések ilyen formában "ki fogják verni a biztosítékot" – magyarázta a szakember.

A köztisztviselőket érintő megszorítások és a 13. havi nyugdíj második részének megvonása szintén a terv negatív lépései közé sorolhatók – fűzte hozzá. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a tárgyalásokon lehet változtatni ezeken az elképzeléseken.

Hárs Ágnes, a Kopint-Datorg kutatója viszont a bejelentett intézkedések alapján úgy véli, hogy a tervezetet komolyan végiggondolták. Szerinte komoly előrelépés, hogy ebbe már eleve beleépítették az egyeztetéseket.

Mi lesz a béren kívüli juttatásokkal?

A jövő évi változtatásokat illetően még nagyobb viták várhatók – figyelmeztetett Pataky Péter. Felvetette, hogy az új kormány egyelőre nem mondott semmit az adókedvezmények mentessége ügyében, illetve arról sem esett szó, megadóztatják-e a béren kívüli juttatásokat  a korábbi terveknek megfelelően. Ez utóbbit teljesen értelmetlen sarcnak nevezte, hiszen véleménye szerint még költségvetési bevételt sem hozna.

A szuperbruttósítás ötletét önmagában szintén nem tartotta üdvözítő megoldásnak az érdekvédő. Mint mondta, nyilván így kisebbek lehetnek az adókulcsok, de őket nem ez érdekli, hanem hogy miként alakulnak a nettó keresetek, illetve hogyan biztosítják a társadalombiztosítási ellátásokat a járulékcsökkentéssel párhuzamosan.

Pataky vérlázítónak tartja a táppénz csökkentésének indoklását. Hivatalosan ezt azért vezetnék be, hogy tényleges munkáért kapjanak juttatásokat az emberek. Eközben már több kutatás során kimutatták, hogy - mint mondta - évek óta betegen dolgoznak a magyarok attól félve, hogy elveszítik a munkájukat. Szerinte ez kis tétel a költségvetésben, miközben a beteg, kiszolgáltatott, kevesebb pénzből emberek számukra meghatározó összegtől esnek el.

Nyugdíj: sok a tisztázatlan kérdés

A nyugdíjjal kapcsolatban is sok kérdést kell tisztázni, fogalmazott, hozzátéve: ők túl korainak tartják a 2012-es időpontot, amikor is elkezdődne a korhatár kitolása. Ezen kívül rugalmasabb rendszer kialakítására lenne szükség, egy adott korosztálynak pedig meg kellene engedni, hogy magán-nyugdíjpénztári tagként visszalépjen az állami rendszerbe.

Hárs Ágnes szerint viszont nem korai ez a dátum, sőt, már eleve későn kezdtek gondolkodni a korhatár kitolásán. Ugyanakkor fontos, hogy árnyaltan valósítsák meg, hiszen az alacsonyan kvalifikált, rossz piaci státuszú emberek esetében ez komoly gondot jelenthet, fűzte hozzá.

A gyes és a gyed időtartamának csökkentése kapcsán Pataky elmondta: nem látnak mögötte megfelelő feltételrendszert, hiszen a kisgyerekesek csak akkor tudnak visszamenni dolgozni, ha vannak munkahelyek. Hárs Ágnes viszont úgy véli: szükség van erre a lépésre, hiszen ösztönözni kell a fiatalokat, hogy minél hamarabb visszatérjenek a munkaerőpiacra. Márpedig minél tovább maradnak otthon, annál nehezebb lesz újra munkába állni. Ugyanakkor meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy rugalmasabb – például osztott munkaidőben történő – munkavégzésre is lehetőségük legyen.

Pataky szerint "az rendben van", hogy a kormány üzenni akar a pénzvilágnak, hiszen a forintot valóban rendbe kellene tenni, ugyanakkor ehhez egység kellene, és a politikai pártoknak legalább olyan fontos kérdésekben meg kellene egyezniük, mint a szociális ügyek és a nyugdíj kérdése.

Pataky Péter kérdésünkre azt is elmondta: elképzelhetők további tiltakozások attól függően, hogy a tárgyalásokon mennyiben fog változni a tervezet, és mi fog szerepelni a végső változatban.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!