Sorra érkeznek az elmúlt időszakban a kedvező hírek a fiskális politikáról, a legfrissebb szerint október végén 57,3 milliárd forintos halmozott többlet volt a központi költségvetésben, miközben egy évvel korábban 816 milliárdos volt a deficit. Mindez pedig már önmagában is sugallja, hogy bőven van rendelkezésre álló mozgástér a költségvetésben, de ha ez kevés lenne, a nemzetgazdasági miniszterből lett jegybankelnök, Matolcsy György véleménye is az év végi pénzosztás szükségét támasztotta alá.
A Világgazdaságnak adott interjújában úgy fogalmazott:
"Az államháztartási hiány ugyan nem mehet 2,4 százalék fölé, de 2,4 százalékig mi azt javasoljuk, hogy ebben az évben és a következő évben is nyugodtan vigye fel a hiányt, és ott költsön, ahol versenyképesség-javulás lesz belőle."
A kormány hivatalosan 1,7 százalékos uniós módszertan szerinti hiánycélt fogalmazott meg szeptemberben a korábbi 2 százalék után, vagyis nominálisan 601 milliárdos deficitet feltéleznek. Varga Mihály szerdai nyilatkozata alapján azonban a jelenlegi folyamatok mentén még ennél is kedvezőbb adattal lehetne zárni az idei évet.
Ha tehát feltételezzük, hogy a kormány megfogadja a jegybankelnök tanácsát és 2,4 százalékig engedi szaladni a GDP-arányos hiányt, akkor 247 milliárd forintos mozgástér áll rendelkezésre.
135 milliárdot már el is költött Varga
Az óvatos becsléssel számolt 247 milliárd forintból Varga Mihály már 135 milliárdot el is költött szerdai sajtótájékoztatóján. A tudósítások szerint öt gazdaságösztönző intézkedést jelentett be, melyeket a jövő héten terjesztenek elő a kormányülésen.
1) 30 milliárddal megemelik a Modern városok program keretét.
2) Emelt összegű támogatásra tesz javaslatot az NGM az ipari parkok esetében, ez 60 milliárdos pluszkiadást jelent.
3) 45 milliárdból feltőkésítik az Eximbankot.
4) Bővítik a garancieszközöket, a cél, hogy a hitel nélküli növekedést banki hitelekből történő növekedés váltsa.
5) Megemelik egyes beruházások, felújítások keretét.
Viszont még ezeken felül is van jó esetben 112,6 milliárd forint költekezésre.
A tényleges mozgástér lehet ugyanakkor még ennél is nagyobb, hiszen cikkünkben az eredményszemléletű hiánycélokkal kalkuláltunk, mely az OTP elemzői szerint közel 50 milliárddal alacsonyabb lehet idén a pénzforgalminál. Vagyis az októberi 57,3 milliárdos többletet két hónap leforgása alatt 651 milliárdos mínuszba kellene fordítani. Ez azonban véleményünk szerint már-már irreális mértékű mozgásteret jelentene.
Székely Sarolta
mfor.hu