3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A dollár az elmúlt napokban erőteljes lejtmenetbe kapcsolt, amelynek okai az amerikai pénzügyi válságban, illetve jelzálogpiaci krízisben keresendők - mondta el az mfor.hu-nak Tapaszti Attila, a Takarékban elemzője. Az amerikai jegybank nagyon szorult helyzetbe került, és szinte csak a verbális intervenció áll rendelkezésére megoldásként a problémák orvoslására.

Mit tehetnek a jegybankok?

Ebben a helyzetben a jegybankelnök számára a verbális intervenció lehet szinte az egyetlen megoldás a mozgástér bővítésére - anélkül, hogy a jegybank hitelességét kockáztatná. Ennek megfelelően Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke a csütörtöki kamatdöntést követő kommentárban összességében minden "kaput nyitva" hagyott.

Igaz, a jegybankár még mindig az infláció felfelé mutató kockázataira helyezte a hangsúlyt középtávon. Kiemelte, hogy a jegybank szerepe az árstabilitás megőrzése, amivel a későbbi emelés lehetőségét alapozza meg.

Trichet azonban azt is hozzátette, hogy a gazdasági növekedésben középtávon lefelé mutató kockázatok vannak, amit az elmúlt hónapokban zajló óvatosabb befektetői magatartás eredményeként emelkedő kockázati spreadek átárazódás tovább növel. Kiemelte, hogy a pénzpiaci válság még most is zajlik. Utóbbi tény mindenesetre rövidtávon csökkenti a szigorítás esélyét.

Így összességében az EKB elnökének nyilatkozata nem tartalmazott sem újdonságot, sem meglepetést. A várakozás és az események szoros nyomon követése marad napirenden, enyhe "héja felhanggal" (kamatemelési utalással), és szinte semleges devizapiaci hatással.

A problémákról is beszélt Bernanke

A múlt heti kamatdöntés óta először szólalt meg Ben Bernanke. A subprime kitettségű eszközökkel összefüggésben újabb jelentős veszteségekre derült fény, ami megmutatta, hogy a hitelpiaci válságnak még nincs vége, a bankok mérlegében elsősorban strukturált termékek formájában meglévő kockázatok pedig még további jelentős veszteségeket okozhatnak. A nagy kérdés az volt, tesz-e említést a Fed-elnök ezekről a problémákról vagy sem, véli Tapaszti Attila.

Bernanke tett. És bár kiemelte, hogy a gazdaság továbbra is igen ellenállónak bizonyul, beszéde így is hetven százalékra emelte a kamatvágás valószínűségét a piaci szereplők várakozásai alapján, a dollár pedig ismét az 1,47-es szint felé mozdult el. Annak ellenére is, hogy Ben Bernanke - európai kollégájához hasonlóan - a másodlagos inflációs kockázatokról is említést tett.

Összességében így továbbra is erős bizonytalanság övezi a dollár árfolyamát, ami a jelentős volatilitásban tükröződik. Annyi azonban megállapítható, hogy a piaci szereplők további kamatvágást "látnának" szívesen. Ez utóbbi természetesen a dollár további gyengülését eredményezné.

Nagy kérdés, hogy a Fed - élén Ben "Helikopter" Bernanke-val, aki korábban már sokszor jelezte, hogy probléma esetén kész likviditást pumpálni a rendszerbe - hajlandó-e szembemenni a piaccal, és - hitelessége megőrzése érdekében - szeptember óta először a tartás mellett dönteni és kivárni az újabb adatokra. "Véleményem szerint ez a forgatókönyv hosszabb távon kedvezőbb hatásokkal járhatna, mint a lazítás agresszív folytatása. Rövid távon azonban akár jelentős volatilitást okozhatna, amíg a piacon végbemegy a tisztulási folyamat" - emelte ki Tapaszti Attila.

Varga M. István

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!