A betétállomány csökkenése okán az ország bankjai még inkább kiszolgáltatottabbak az Európai Központi Bank felé, hogy finanszírozzák az óriási veszteségeiket, ha az ország elhagyja az eurózónát. A Wall Street Journal írása szerint a görög elnök, Karolos Papoulias a nemzeti bank elnökével folytatott beszélgetés során a bankok gyengeségére tett megállapítást. Az elmúlt két évben ugyanis átlagosan 2 és 3 milliárd euró között volt a betéti kiáramlás, melynek összege ez év januárjában például 5 milliárd euróra emelkedett. A görög nemzeti bank legutóbbi adatai szerint a magánszemélyek és a vállalati szektor összesen 165,36 milliárd eurót tartott a bankokban márciusban. (mfor.szerk.: ennek alig fél százalékát vették ki a bankokból hétfőn).
A belföldi források elapadása és a bankközi hitelezési piac lezárása miatt a görög bankrendszer erősen függővé vált az Európai Központi Banktól. Ezt jól példázza az is, hogy az EKB januári likviditási tenderén 73 milliárd eurót igényeltek, illetve további 54 milliárdot a sürgősségi hitelfelvételi lehetőség során, ami lehetővé tette a görög nemzeti banknak a hitelezést. A lap megjegyzi: a teljes EKB-tól felvett hitelállomány több mint a görög bruttó hazai termék felét teszi ki. Az elmúlt időszak történései után azonban a bankok még mindig jogosultak a sürgősségi finanszírozás igénybevételére, bár az EKB eme programja nem jelenthet hosszú távú fix megoldást.
Görögörszág helyzete azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan változhatnak a pénzügyi intézémények körülményei, melyek alapvetően az ügyfelek bizalmára épülnek. A cikk szerzője megemlíti, hogy a görögökkel ellentétben más bajba került eurózóna tag nem nézett szembe ilyen akut likviditási problémával. Példaként hozza Portugáliát, melyet szintén az eurózóna elhagyására esélyes országnak tartanak. Itt ugyanis a bankok a problémák ellenére is növelni tudták a betétállományukat. A portugál nemzeti bank közlése szerint tavaly a háztartások betétei 11,6 milliárd euróval emelkedtek, ez a trend az idén pedig tovább folytatódik. A márciusi adat az egy évvel korábbihoz képest ráadásul 17,7 százalékkal lett magasabb.
mfor.hu