Felemásan alakult a kiskereskedelmi forgalom az év első három hónapjában.
A naptárhatással korrigált adatok szerint a januári 3,8 százalékos növekedést februárban mindössze 0,9 százalékos növekedés követte, majd márciusban kiugró 5,6 százalékos volt a növekedés.
A márciusi kiemelkedő növekedés a húsvéthatással magyarázható.
Összességében az első negyedévben 3,4 százalékkal nőtt a naptárhatással korrigált forgalom.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta, hogy a kiskereskedelmi forgalmat a nem élelmiszerek, ezen belül is a tartós fogyasztási cikkek húzták, ezek forgalma ugyanis az első negyedév során - a naptárhatással tisztított adatok szerint - 5 százalékkal nőtt.
Az élelmiszerek és üzemanyagok az átlagnál alacsonyabb 2,4, illetve 3,2 százalékos növekedést értek el. A tartós fogyasztási cikkeknél a forgalombővülésben még szerepet játszanak az elmúlt közel egy évtizedben elhalasztott vásárlások.
„Konjunktúraciklusban vagyunk, nőnek a bérek, a foglalkoztatás, és így a vásárlóerő is fokozódik, ez pedig a kiskereskedelmi forgalomra kedvező hatást gyakorol” - tette hozzá a szakember.
A szakember ugyanakkor azt is elmondta, hogy a háztartások emelkedő jövedelmének egy része nem feltétlenül a kiskereskedelemben csapódik le, hanem a szolgáltatások ugyanúgy célkeresztben lehetnek. „Az első GDP-adatokból derülnek majd ki a fogyasztási adatok. Ha utóbbiak 5 százalék körüli növekedést mutatnak, akkor az arra utal, hogy a szolgáltatások nagyobb szerepet játszhatnak a fogyasztás bővülésében, mint a kiskereskedelem” - fogalmazott a szakértő.
mfor.hu