2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rekordhozamot ért el az őszi búza, az árpa és a repce az idén - közölte a pénteken kezdődött hajdúböszörményi Hajdúsági Expót megelőző sajtótájékoztatón a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Nagy István elmondta: a nyári betakarítású növények aratása befejeződött, az ország kenyeréhez szükséges gabona 2016-ban is biztosított. Őszi búzából 5,1-5,2 millió tonnát takarítottak be, ami 10 százalékkal meghaladja az elmúlt öt év átlagát. A hektáronkénti 5,4 tonnás búza, az 5,2 tonnás árpa és a 3,2 tonnás repcetermés egyaránt rekordnak számít - tette hozzá.

Kiugróan jó volt a búzatermés Baranyában, Somogyban és Tolnában, ahol hektáronként csaknem 6,5 tonnás átlagot értek el, a legkevesebbet pedig, hektáronként átlagosan 4,6 tonnát Csongrád megyében takarítottak be a gazdák.

A júniusi sok csapadék miatt jelentősen romlott a kenyérgabona minősége, a búza nagyjából fele-fele arányban étkezési és takarmányminőségű - ismertette Nagy István, aki a jelenlegi önköltség alatti felvásárlási ár miatt a raktározást javasolja a termelőknek.

Az egyéb nyári betakarítású növényekről elmondta: őszi árpából több mint 1,4 millió tonna került a magtárakba, ami a tavalyinál 30, az elmúlt 5 év átlagánál 66 százalékkal több. Kiemelkedő repcetermést hozott az idei év: a 810 ezer tonnás mennyiség 50 százalékkal magasabb az előző években betakarítottnál.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy az idén a tavalyihoz képest kétszer annyi, összesen 10 ezer kárbejelentés érkezett a gazdáktól. Augusztusig 125 ezer hektárra jelentették be kárigényüket a termelők. Jégeső miatt több mint 44 ezer hektárra, tavaszi fagykár enyhítésére mintegy 43 ezer hektárra, viharkár és belvíz miatt pedig 16-16 ezer hektárra igényeltek támogatást. Hangsúlyozta: soha ekkora kárenyhítési összeg nem állt még rendelkezésre, mint most, hiszen összesen 24 milliárd forintot fordíthatnak a gazdálkodók kárainak megtérítésére.

Egységes, országos jégeső elhárító rendszer kiépítését sürgette a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke, Jakab István a sajtótájékoztatón. Kiemelte azt is, hogy a magyar mezőgazdaság eredményeinek további javulásához egyre inkább megkerülhetetlen lesz a precíziós gazdálkodás minél szélesebb körű alkalmazása, illetve az öntözés feltételeinek javítása.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!