Kedden jelentették be a Magyar Nemzeti Bankban, hogy az irányadó eszköz aukcióit immár nem hetente, hanem csak havi gyakorisággal fogják megtartani. A jegybank vezetése emellett azt is közölte, hogy ha szükséges, akkor az eszközhöz való hozzáférést is korlátozni fogják a közeljövőben.
Szakemberek szerint a lépés - amely abszolút beleillik az Önfinanszírozási program kihirdetésekor megfogalmazott Nagy Márton-féle szlogenbe, miszerint "kilökjük és tereljük a jegybankban parkírozott pénzeket" - alapvetően 2+1 célt szolgálhat. Egyrészt a jegybank helyett az állampapírpiacra terelheti a kereskedelmi bankokat forgalmat hozamesést generálva, ami így csökkenti a büdzsé kamatterhét.
Másrészt a kereskedelmi bankok egymás közötti hitelezését, vagyis a BUBOR-piacot is fellendítheti, a jegybanki alapkamat alá nyomva az ottani kamatokat is - kihasználva a kamatfolyó adta lehetőségeket. Ez azért lenne fontos lépés, mert így a BUBOR-hoz kötött hitelek - márpedig döntő többségben ezek vannak idehaza – kamatai csökkennének mind a vállalatok, mind a lakosság számára, ami monetáris lazítást eredményezne.
A harmadik céllal pedig még tovább lenne csökkenthető a jegybank kamatvesztesége, ami azért „jön létre”, mert a devizatartalékon kevesebb jövedelmet ér el az MNB, mint amennyit az irányadó eszközére kifizet. Ugyanakkor mivel a magyar alapkamat jelentős mértéken lecsökkent az utóbbi időben, valószínűleg ez a szempont lehetett a legkevésbé fontos a döntéshozók számára.
Ha megnézzük, hogy a piac hogyan reagálta le Matolcsyék legújabb lépését, akkor bátran kijelenthetjük, hogy elégedettek lehetnek a Szabadság téren.
A forintos állampapírok másodpiacán már a bejelentést követően megindult a hozamesés. Miközben hétfőn a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek másodpiaci referenciahozama még 0,8, a 12 hónapos 0,98, a 3 éveseké pedig 1,63 százalék volt, addig csütörtökre sorrendben 0,68, 0,73, és 1,41 százalékra mérséklődött, vagyis 12, 25 és 22 bázispontos csökkenés történt. Ráadásul a költségvetés számára közvetlen kiadást jelentő, a döntést követő első állampapír aukción, csütörtökön az idén eddig csak szenvedő 12 hónapos diszkont kincstárjegyekre nagyon régen nem látott kereslet mutatkozott, az adósságkezelő pedig 0,71 százalékon értékesített papírokat.
Ugyan az állampapírpiacnál kisebb léptékben, de a 3 hónapos BUBOR piacon is arra indultak el a jegyzések, amerre a jegybank szerette volna. Csütörtökre a 3 hónapos fixing 5 bázisponttal csökkent hétfőhöz képest. Igaz, még mindig magasabb a jegybanki alapkamatnál, de a távolság még nem volt olyan kicsi, mint most.
A harmadik cél irányába történő elmozdulást pedig az irányadó eszköz volumenének nagyarányú csökkenésében láthatjuk. A szerdai jegyzést követően az állomány 1600 milliárd alá csökkent, ami 100 milliárdos zsugorodást jelent. Vagyis ennyivel kisebb az az összeg, amelyen a jegybanknak a kamatkülönbözet miatt vesztesége keletkezik.
mfor.hu