2p

Gazdasági összeomlás előtt áll a még Görögországnál is nagyobb mértékben eladósodott Japán, amennyiben a kormány valóban két-három százalékos inflációs célt követő gazdaságpolitikát folytat - írta Martin Feldstein, a Harvard egyetem közgazdász professzora a német WirtschaftsWoche lapban.

A WirtschaftsWoche Online hírportálon szemlézett cikkben Martin Feldstein rámutat, hogy a magas inflációs cél magas hitelkamatokat von majd maga után, ami finanszírozhatatlanná teheti az államadósságot. "A robbanásszerűen növekvő adósság és az emelkedő kamatok kombinációja egyenlő a gazdasági romlásba vezető süllyesztővel" - fogalmazott.

Japán jelenleg a világon a legalacsonyabb, kevesebb mint egyszázalékos kamatot fizet tízéves lejáratú állampapírjai után. Japán GDP-arányos eladósodottsága 230 százalékos, szemben Görögország 175 százalékával. "A GDP-arányos költségvetési hiány közel tíz százalékos, magasabb bármely euróövezeti országénál" - mutatott rá a professzor. Fatális hiba lenne szerinte a japán kormány részéről, ha kamatnövekedéshez vezető gazdaságpolitikába kezdene.

"Az emelkedő árakra és a többi devizával szemben gyengülő jenárfolyamra való tekintettel a befektetők csak a korábbinál lényegesen magasabb hozam mellett lennének hajlandóak japán állampapírokba fektetni" - hangsúlyozta. Ez megemelné a költségvetési hiány és az eladósodottság mértékét is. "230 százalékos GDP-arányos eladósodottság mellett a hozamok négy százalékpontos emelkedése a GDP-arányos költségvetési hiányt duplájára, 20 százalékra emelné" - figyelmeztetett Martin Feldstein közgazdász professzor a WirtschaftsWoche lapnak írott cikkében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!