A feldolgozó szektor termelési értéke februárban, éves összevetésben 25,4 százalékkal csökkent.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szerdai elemzése szerint a ház 23,0 százalékos visszaeséssel számolt; az általános londoni konszenzus 20,8 százalékos mínusz volt.
A JP Morgan londoni elemzői szerint pozitív elem, hogy a márciusi beszerzőmenedzser-index (PMI) jelzett valamelyes stabilizációt: a részmutatók közül a kibocsátásé és az új megrendeléseké is növekedett, a raktárkészleteké pedig jelentősen csökkent.
E stabilizációt ugyanakkor valószínűleg részben a német használtautó-becserélési program vezérelte, és e folyamat tartóssága továbbra sem egyértelmű, áll a JP Morgan szerdai londoni elemzésében.
A cég közölte, hogy tekintettel a saját előrejelzésénél jóval gyengébb ipari termelési adatokra, az eddigi 4,5 százalékról 5,5 százalékra módosítja a magyarországi hazai össztermék-érték (GDP) idei visszaesésére adott előrejelzését.
A ház hozzáteszi: az új prognózisban nincsenek még benne az esetleges további költségvetési megszorítások. Ezek azonban valószínűsíthetők, ahogy a kormány megpróbálja ellentételezni a költségvetési bevételkieséseket, teljesítendő a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi csomagjának további folyósításához szükséges feltételeket.
A JP Morgan szerint az új miniszterelnök-jelölt által körvonalazott takarékossági csomaggal együtt a magyar GDP-érték idei visszaesése "jóval meghaladhatja" a 6 százalékot is.
A 6 százalék körüli idei magyarországi visszaesés előrejelzése más nagy londoni házak elemzéseiben is felbukkant már.
A Standard & Poor's hitelminősítő például, amely a múlt héten a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére rontotta a magyar szuverén adósosztályzatot, a lépéshez fűzött indoklásában éppen 6 százalékos magyar GDP-mínuszt valószínűsített 2009-re.
Vannak ugyanakkor ennél enyhébb citybeli előrejelzések is a magyarországi recesszióra.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének jelenleg érvényes prognózisa szerint a magyar GDP-érték az idén 4,5 százalékkal csökken, a Goldman Sachs 4,2 százalékos visszaeséssel számol.
A Fitch Ratings hitelminősítő Londonban minap kiadott feltörekvő európai helyzetértékelésében 5 százalékos egész éves idei magyarországi visszaesést valószínűsített.
Ez messze nem a leggyengébb prognózis a régióra. A Fitch szerint az általa 2009-re jósolt 3,1 százalékos átlagos európai feltörekvő térségi GDP-mínuszon belül Lettországban például 12 százalékos GDP-zuhanás várható.
A Fitch Ratings Észtországban és Litvániában egyaránt 10-10 százalékos visszaeséssel számol 2009-re, és mindhárom balti országban még jövőre is 2-3 százalékos GDP-csökkenést vár.