A szeptemberi 0,5 százalékos deflációra emberemlékezet óta nem volt példa, az árak ilyen mértékű csökkenése még az elemzőket és a Magyar Nemzeti Bankot is meglepte. A zuhanáshoz nem meglepő módon nagymértékben járult hozzá a kormány rezsicsökkentési kampánya, amelynek köszönhetően a háztartási energia 12 százalékkal lett olcsóbb most szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest. A legutóbbi, szeptemberi árcsökkentés csak az októberi adatokban fog megmutatkozni. Az ebben szereplő tételeknek az inflációs súlya egyébként 9,7 százalékos, valamivel nagyobb, mint az üzemanyagoké, de jóval kisebb, mint az élelmiszereké.
A háztartási energia egyes tételeit vizsgálva azonban kiderül, hogy pont azok drágultak, amelyek a jellemzően rosszabb körülmények között élő emberek számára fontosak. Így a tűzifa 2,3, és a szén 1 százalékkal. A palackos gáz ára viszont mérséklődött, bár nem olyan mértékben, mint a vezetékesé. Most szeptemberben 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni érte, mint tavaly.
Áresés a krumplinál, komoly drágulás a tejtermékeknél
Az élelmiszerek ára csak kis mértékben emelkedett, 0,2 százalékkal, emögött ugyanakkor komoly eltérések mutatkoznak az egyes termékeket illetően. A húsok ára 0,8 százalékkal esett, viszont a hazai gasztronómiában sajnálatos módon kis súllyal szereplő hal 2,7 százalékkal drágult. Olcsóbbak lettek a zsiradékok 4,8 százalékkal, közülük is kiemelkedik az étolaj közel 11 százalékos áresése. Szintén olcsóbbak lettek a gabonafélék és a hozzájuk köthető termékek, illetve az édességek. A 3,2 százalékos mínusz mögött áll a cukor óriási 16,5 százalékos áresése, illetve a liszt, amely ára szintén 10 százaléknál is magasabb mértékben csökkent. A cukrászdákban ugyanakkor 2 százalékkal több pénz hagytunk és a méz is drágult (2,4).
A zöldség és gyümölcs termékcsoport ára lényegében stagnált, azon belül viszont hatalmas kilengéseket mért a KSH. A burgonya például 21 százalékkal olcsóbb, mint tavaly – bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy nagyon magas bázisról esett idén szeptemberben – és a friss zöldség is 10 százalékkal volt olcsóbb. 7,3 százalékkal drágult viszont a friss hazai és déligyümölcs, 6,3-al a száraz hüvelyesek és 4,5-el a dió, a mák és a mogyoró.
Az igazi hidegzuhany azonban a tejtermékeknél érte a vásárlókat, azok ugyanis (a tojással együtt) 4,9 százalékkal drágultak. A tej 5,1, a sajt 5,3, a tojás pedig 1,8 százalékkal.
Az élelmiszerekkel kapcsolatban általánosságban kijelenthetjük, hogy nagyon sok alapvető, viszont kevésbé egészséges alapanyag ára zuhant a 9. hónapban. Ilyenek a cukor, a liszt, az étolaj, a burgonya, illetve egyes zsiradékok, viszont ezek mellett olcsóbban juthattunk friss zöldséghez is. A másik oldalon viszont sok szegényebb családtól került távolabb a tej, a sajt és a gyümölcsök.
Berúgni olcsóbb, füstölni drágább
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a cigaretta ára most sem lett alacsonyabb, bár 2014 eleje óta ez az első hónap, amikor az áremelkedés nem kétszámjegyű, „csupán” 9,7 százalékos. 7 százalékkal olcsóbb viszont a bor, 2-vel a sör, a tömények pedig stagnáltak.
Rosszul járt, aki maga varrja a ruháját
Öltözködni 0,5 százalékkal került kevesebbe az előző hónapban, ugyanakkor pont azok jártak rosszabbul, akik nem engedhetik meg maguknak a bolti ruhaneműket, ugyanis a szövetek ára 3 százalékkal emelkedett. Vélhetően azonban ez túl sok embert nem érint hiszen a szövetek inflációs súlya igen csekély.
A tartós fogyasztási cikkek piacán 0,7 százalékos volt az áresés, folytatódott a TV-k rádiók, számítógépek árának mérséklődése. Jelentősebb drágulás az új személygépkocsik, az ékszerek és a mosó-, valamint mosogatógépek piacán mért a KSH megközelítőleg 2 százalékosat.
Tovább drágultak a gyógyszerek
1,8 százalékkal emelkedett a gyógyszerek és gyógyáruk fogyasztói ára, amely nagyjából megfelel annak az ütemnek, amelyet 2014 korábbi hónapjaiban diktáltak. Az üzemanyagok ára 2 százalékkal mérséklődött.
A szolgáltatások rontották a számokat
Amíg a 71,6 százalékos inflációs súllyal bíró termékek ára összességében 1,3 százalékkal csökkent, a fennmaradó részt kitevő szolgáltatásokért 1,6 százalékkal többet kellett fizetnünk. Ezen belül 4,4 százalékkal többet kellett, ha elromlott otthon valami vagy ha takarítót hívtunk. Az egészségügyi szolgáltatások pedig 6,5 százalékkal drágultak. A postán 5,6 százalékkal több pénzt hagytunk, ha pedig taxival utaztunk, akkor a számla 2,3-mal volt magasabb, mint tavaly. A belföldi üdülés 2 százalékkal drágult, a külföldi viszont 1-gyel mérséklődött. A színházlátogatás 6 százalékkal került többe.
Brutális citromdrágulás
Ha még mélyebbre megyünk az egyes termékek között, akkor kiderül, hogy aki egy jó paradicsomlevest szeretett volna készíteni, az a legfontosabb alapanyagért 37 százalékkal többet fizetett most szeptemberben, mint tavaly. Ha pedig ehhez egy limonádét készített, akkor a citromért 55 százalékkal hagyott többet a boltban. A dráguló termékek listáját a 3 cigarettamárka követi, majd pedig a banán, amely 7,6 százalékkal került többe.
Az árzuhanást a késői burgonya vezeti 21 százalékkal, de az asztali borok is majdnem ennyivel lettek olcsóbbak.
Szász Péter
mfor.hu