4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén is rangsorolta Európa pénzügyminisztereit a Financial Times, a legjobbnak a német és a lengyel tárcavezetőket tartották. A magyar gazdaság elsőszámú vezetője, Matolcsy György a vert mezőnybe került spanyol kollégájával egyetemben. Igaz, ha hazánk korábbi szereplését tekintjük, akkor nincs változás, hisz korábban Oszkó Péter tevékenységét is hasonlóan értékelték.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert választotta Európa idei legjobbjának a Financial Times, amelynek hétfőn megjelent éves rangsorában Matolcsy György - Elena Salgado spanyol pénzügyminiszterrel holtversenyben - az utolsó előtti 17. helyre került. Elődje, Oszkó Péter a tavalyi listán ugyanezt a helyezést kapta.

A londoni üzleti napilap szakértői véleményeket figyelembe véve rangsorolja évente 19 EU-tagállam pénzügyminisztereit. Az idén először szereplő magyar szakminiszterről a Financial Times értékelésében az szerepel, hogy Matolcsy György "elveti a takarékossági intézkedéseket, előnyben részesíti az adócsökkentéseket a növekedés serkentése végett ... ám a bevételi kieséseket az üzleti szférára kirótt válságadókkal kellett pótolnia".

A tavalyi listán Oszkó Péter akkor pénzügyminiszter is a 17. helyre került, róla azonban az akkori értékelésben az állt, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU támogatási programja korlátozta a mozgásteret, így Oszkó Péternek legtöbb uniós kollégájánál "nehezebb működési feltételek" közepette kellett annak idején dolgoznia. Két éve Veres János akkori magyar pénzügyminiszter a 16. helyezést kapta. Róla az akkori kimutatáshoz fűzött értékelésben a Financial Times azt jegyezte meg, hogy Veres János "a válságkörülmények közepette jó besorolást kapott".

Az összesített eredményhez figyelembe vett három fő kritérium közül kettő nem személyes jellegű. A gazdasági teljesítmény rangsorában - amely az idei meghatározás szerint a válság előtti csúcsszinthez mért jelenlegi GDP-értéket, a költségvetési ösztönzők kiszűrésével számolt tavalyi államháztartási hiányt, a 2012-re becsült hiánycsökkentést, a 2007-2012 közötti időszakban várható munkanélküliséget és a folyómérleg-egyenleget vizsgálja - Magyarország a 13. helyen van.

A piaci "hitelességi" listán - amely a Financial Times ismertetése szerint a piacon lévő tízéves kötvények jelenlegi hozamát, illetve ennek változásait méri - Magyarország az idén a 15. helyre került.

A "politikai" rangsorbeli helyezés ugyanakkor az adott ország szakminisztereinek személyes megítélését tükrözi. A lap által felkért hét vezető közgazdász azt értékeli, hogy a miniszter "mennyire érti az eseményeket", milyen hatást gyakorol az európai színtéren, és mennyire hatékony hazai tevékenysége. Matolcsy György ezen a listán az utolsó, 19. helyre került.

Közép-Európából a legjobb átfogó értékelést az idén Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter kapta; ő a 2. helyen végzett. Róla a Financial Times rövid értékelésében azt írta, hogy az ő hazája az egyetlen olyan EU-tagállam, amelyik elkerülte a recessziót, ám "hamarosan ő is kiadáscsökkentések bevezetésére kényszerülhet".

A lista élére az idén a német pénzügyi tárca vezetője, Wolfgang Schäuble került. A Financial Times méltatásában kiemeli, hogy Németország az idén várhatóan csaknem 4 százalékos - két évtizede nem mért - gazdasági növekedést ér el, ami "nem volt magától értetődő": Schäuble irányításával Berlin az idén expanzív költségvetési politikát folytatott, amelynek nyomán meredeken csökkent a munkanélküliség. Wolfgang Schäuble ugyanakkor exitstratégiát is kidolgozott a közfinanszírozás egyensúlyközeli helyzetbe hozása végett, és a piacokon "ma senki nem kérdőjelezi meg Németország pénzügyi pozícióját" - áll a Financial Times értékelésében.

Az utolsó helyre az idén Brian Lenihan ír szakminiszter került, akiről a lap azt írta, hogy "kifogyott a gazdaságpolitikai eszközökből, miután aládúcolta a bankokat ... és kénytelen volt elfogadni a 85 milliárd eurós mentőcsomagot".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!