4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak válsággal, hanem "válsághalmazzal" áll szemben a világ - mondta Simai Mihály akadémikus egy, az ENSZ-csúcskonferenciával foglalkozó tájékoztatón, kedden Budapesten.

A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének (VKI) professzora, a Magyar ENSZ Társaság elnöke szerint a még mindig tartó pénzügyi válság mellett az elhúzódó élelmezési válság, a klímaváltozás, a szociális problémák és a nukleáris fegyverek által is indukált globális biztonsági válság is gondot okoz a világ országainak.

A professzor úgy vélekedett: "lényegében eredményesnek" tekinthető az ENSZ Közgyűlése, amelyet a 2000-ben kitűzött úgynevezett Millenniumi Fejlesztési Célokról tartottak. Mint fogalmazott, azokat a célokat, amelyeket az adott helyzetben teljesíteni lehetett, elérték.

Az ENSZ meghatározása alapján 2015-ig kell teljesíteni azokat a célokat, amelyek többek között a szegénység és az éhezés visszaszorítását, a nők helyzetének javítását, az alapfokú oktatás kiterjesztését segítik elő. Simai Mihály szerint a célokat részben "meglepően jól sikerült elérni", mások azonban valószínűleg teljesíthetetlen vállalások.

A VKI és a Magyar ENSZ Társaság közös rendezvényén az akadémikus az eredmények között említette, hogy sikerült elérni egymilliárd ember hozzájutását a tiszta ivóvízhez; a fertőző betegségben elhunytak aránya az öt éven aluli gyermekek esetében 28 százalékról 16 százalékra csökkent, és 50 százalékkal visszaszorították a maláriában elhalálozottak számát.

Egyes vállalások elérése a 2015-ös céldátumig azonban kizárt - tette hozzá. Mint kifejtette: különösen az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása, a városi nyomortelepek életfeltételeinek javítása, valamint a nők és a szegény családok helyzetének jobbítása okozhat gondot.

Az ENSZ csúcson arról is vitáztak, hogy a fejlődő országok sem teljesítették minden esetben vállalt kötelezettségeiket, de sokszor polgárháborúk és más politikai zavarok is ellehetetlenítették a "racionális cselekvést" - mondta Simai Mihály. A konferencia eseményei közül néhány ország delegációjának hozzászólását is kiemelte: Kuba szerint például a kapitalizmus felelős a problémákért és a nem teljesített célokért, míg a svájci küldöttség azt hangsúlyozta, hogy a millenniumi célok koncepciója alapvetően téves, mivel a már kialakult jelenségekkel, és nem a kiváltó okokkal foglalkoznak.

Simai Mihály a beszédében a világ szociális helyzetét is értékelte, a demográfiai helyzetről például elmondta: az előrejelzések szerint a millenniumi célok határidejéig, 2015-ig mintegy 360 millióval nő a világ népessége, és ebből csak 12 millió érinti a fejlett országokat. A népességnövekedés leginkább a városokban lesz megfigyelhető - tette hozzá.

Az urbanizáció egyébként is egyre jelentősebb a világon: a lakosság több mint fele már városokban él - fogalmazott az akadémikus. Mint mondta: nem tudni, milyen következményekkel jár majd ez a folyamat, de az egyén egyre nagyobb elidegenedése, a többgenerációs családok felbomlása és az utcagyerekek számának emelkedése bizonyára gondokat okoz majd.

A népesség korösszetétele is radikálisan változik, folyamatosan nő a munkaképes korúak száma, különösen Ázsiában és Afrikában - hívta fel a figyelmet Simai Mihály. Hozzátette: évente 45 millióval emelkedik a munkát keresők száma, ami arra utal, hogy a munkanélküliség tartós gondja marad a világnak.

Kifejtette: a jövedelem- és a vagyonelosztás egyenlőtlenségei is egyre jelentősebbek: jelenleg a népesség felső két százalékánál összpontosul a világvagyon fele, az alsó 50 százaléknál pedig annak csak a tíz százaléka.

Az eseményen Kiss Judit, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a VKI vezető kutatója a globális élelmezési válságról tartott előadásában elmondta: 2009-ben több mint egymilliárd ember éhezett a világon, 98 százalékuk a fejlődő országokban élt, 40 százalékuk pedig Kínában és Indiában. Fekete-Afrika lakosságának a kétharmada éhezik, főleg Kongóban és Etiópiában súlyos a helyzet - tette hozzá.

Az ENSZ 2015-re az éhezők arányát a felére szándékozik csökkenteni az 1990-es adatokhoz képest, ehhez az érintett országokban gazdasági növekedésre, munkahelyteremtésre, az infrastruktúra fejlesztésére és a szociális háló erősítésére lenne szükség - hangsúlyozta Kiss Judit.

Mint emlékeztetett: a cél elérését nehezíti, hogy a pénzügyi válság miatt a fejlett országok, így Magyarország is, csökkentették a segélyezésre fordított összegeket. Hozzátette: ha azonban az ENSZ el is éri a kitűzött célt, még mindig 710 millió éhező marad, ami az Amerikai Egyesült Államok lakosságának két és félszerese.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!