3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Simor András a jelenlegi 3 százalékosnál alacsonyabb inflációs cél mellett érvelt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki budapesti, Horgony 2011 című konferenciáján és hangsúlyozta, hogy a jegybank minden eszközével egy kiszámítható, stabil gazdasági pálya magvalósulását támogatja.

Simor András példaként hozta a lengyelek 2,5 százalékos, a csehek 2,0 százalékos és a románok 2,5 százalékra mérsékelt inflációs célját. "Egyre több érv szól amellett, hogy a jövő év közepén, amikor a 2013-től érvényes inflációs célról kell dönteni, a mai, 3,0 százalékos célnál alacsonyabb szintet célozzunk meg. Ez összhangban lenne azzal is, hogy az euró bevezetés előfeltételeként szabott maastrichti kritériumok teljesítése is alacsonyabb inflációs szint elérését és fenntartását teszi szükségessé" - jelentette ki.

A még csak elindult gazdasági növekedés közepette a monetáris tanács számára nehéz döntésnek nevezte Simor András a novemberi kamatemelést. "Meggyőződésem, hogy időben felvállalt nehéz döntések szükségesek ahhoz, hogy jobban működő pénzügyi közvetítőrendszer, és a növekedést valóban támogató gazdasági környezet alakuljon ki Magyarországon" - fogalmazott a jegybank elnöke. Azt is hangsúlyozta: Magyarországnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a magyar gazdaságpolitika fenntarthatóságát ne lehessen megkérdőjelezni.

Felhívta a figyelmet arra, hogy átmeneti mérséklődés után ismét emelkedő pályára állt az infláció annak ellenére, hogy a belföldi kereslet élénkülése éppen csak megindult, az év végére 4,0 százalék feletti infláció várható. Az áremelkedés hátterében kínálati sokkok állnak, az élelmiszerek és a kőolaj árának folyamatos emelkedése, ami a költségek növekedésén keresztül ismét az infláció tartós emelkedéséhez vezethet - hangsúlyozta előadásában Simor András.

Ebben a helyzetben  a jegybank azért emelt kamatot - 25 bázisponttal 5,50 százalékra -, hogy világos üzenetet küldjön minden ár- és bérmegállapító döntéshozó számára - jelezte az MNB elnöke. Az üzenet lényege: bár az új sokk növeli a ma megfigyelt inflációt, a gazdaság nem alkalmazkodhat úgy, hogy a magasabb inflációra hivatkozva magasabbak lesznek a béremelések, a magasabb bérek miatt pedig nagyobbat kell emelni az árakon - tette hozzá

Hozzátette: az MNB bízik abban, hogy a novemberi kamatlépés  megmutatja a jegybank elkötelezettségét az alacsony  infláció megőrzése mellett, sikerül koordinálni a gazdasági szereplők árazási és bérezési döntéseit, horgonyozni az inflációs várakozásokat. A még törékeny konjunkturális helyzetben ez azért is elengedhetetlen, mert visszafogott ár- és béremeléseknek kulcsszerepe van a versenyképesség megőrzésében és a gazdaság növekedési pályára állításában - fűzte hozzá.

A jegybank elnöke úgy látja, hogy Magyarországon az euró bevezetése  növelné a vállalatok üzleti környezetének kiszámíthatóságát. Az euró bevezetése  megszüntetné az árfolyamkockázatot, csökkentené a  reálkamatot és nagyobb monetáris stabilitást teremtene.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!