"A decemberi infláció mértéke nem, inkább a szerkezete érte meglepetésként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) stábját, ez alapozta meg az újabb kamatemelést" - szögezte le Simor András a döntés után. A jegybank első embere hozzátette: hazánk kockázati megítélése gyakorlatilag nem változott az elmúlt egy hónapban, így most csak a fogyasztói árak emelkedését kellett figyelembe venniük a döntés meghozatalánál.
Valaki vágott volna
Három javaslat szerepelt a Monetáris tanács asztalán: egy 25 bázispontos emelésről, egy tartásról és egy 25 bázispontos csökkentésről szóló. Végül nagyon szoros szavazati arány mellett döntöttek az újabb szigorításról. "Ebből is látszik, hogy egy hajszálon múlt a döntés" - emelte ki Simor.
A jegybankelnök szerint hiába értékelte a piac negatívan a decemberi inflációs adatot, a jegybank stábjának csak annak összetétele volt meglepő, a mértéke nem.
Pozitívumként kiemelhető az inflációs adatból a piaci szolgáltatások folytatódó alacsony áremelkedése, illetve az, hogy a nyers élelmiszerek drágulása a korábban vártnál lassabban áramlik be a feldolgozott élelmiszerekbe. Emellett a bérek alakulása lehet biztató - mondta a jegybank első embere.
Simor szerint ugyanakkor negatív meglepetést okozott az, hogy hosszabb idő után ismét emelkedett az iparcikkek ára, illetve nagyon negatívan értékelte a Tanács a nyersanyagárak folytatódó emelkedését a világpiacon. "Önmagában ez nem jelentene problémát egy olyan gazdaságban, mely hozzá van szokva az alacsony inflációhoz, azonban ahol hosszú évek óta magasabb az infláció a célnál, ott minden ilyen külső sokk kérdéseket vet fel a másodlagos hatásokkal kapcsolatban" - emelte ki az MNB elnöke.
"A mai döntés a Tanács elkötelezettségét mutatja abba az irányba, hogy mindent el fogunk követni, hogy ezeknek az ársokkoknak ne legyen másodlagos hatásuk, ne ragadjanak be az inflációs várakozások a célnál magasabban" - tette hozzá.
Más most nem számított
Az utóbbi években megszokhattuk, hogy az infláció mellett Magyarország kockázati megítélése, illetve a növekedési kilátások játszanak szerepet az MNB kamatdöntéseiben. A kockázati megítélésben az elmúlt egy hónap nem hozott jelentős változást, nagyjából ott vagyunk most, ahol a hónap elején voltunk. "Éppen ezért a kockázati megítélés most nem játszott szerepet a döntésben, ilyen érv el sem hangzott a mai ülésen" - mondta Simor.
A jövőre vonatkozólag a Tanács nem kívánt előrejelzést adni, de Simor szerint a tagok nagyon nyitottak, nem tapasztalható komolyabb elköteleződés egyik irányban sem. Az MNB elnöke újságírói kérdésre hozzátette: a Monetáris Tanács tagjainak márciusban várható változása sem most, sem korábban nem játszott szerepet a döntésükben.
A szakember a sajtótájékoztatón beszélt a lehetséges kockázatokról is: a hitelezésben és a bankok hitelportfóliójának romlásában még nem látszanak a fordulat jelei, emellett jelentősen csökkent a magyar bankrendszer nyeresége, a korábbi 12 százalékos tőkearányos nyereség 4 százalék körülre esett vissza, aminek oka részben a bankadó miatti bizonytalanság.
Beke Károly
mfor.hu