4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Még nem tudom levonni a válság tanulságait, mert egyelőre nem lehet tudni, hogy az ország tanult-e belőle" – mondta egy szerdai könyvbemutatón Simor András jegybankelnök. Az MNB vezetője utólag sem tudja, hogy neki személy szerint mit kellett volna másként csinálnia, de nem zárja ki, hogy más ember sikeresebb lehetett volna a helyén. Mfor.hu-tudósítás.

Interjúkötet készült a válságról: az Álomcsőd című könyvben tíz gazdasági döntéshozó mondja el a véleményét arról, miért jutottunk idáig. A beszélgetések 2009 vége és 2010 tavasza között készültek, elsősorban a válság „legforróbb” napjaira koncentrálnak.

Lehet hibázni, csak valljuk be

„Tudatosan nem akartunk nagyon konfrontatív interjúkat csinálni, nem szembesítettük az interjúalanyokat a másik véleményével, mivel minden interjú önálló rész” – mondták a könyv bemutatóján a szerzők.

A válságok mindig ráébresztik a világot, hogy valamin változtatni kell, kérdés, hogy a jelenlegi krízis elég volt-e ahhoz, hogy a magyar embereket ráébressze a gazdaságpolitika hibáira – mondta Martin József Péter, a kötet egyik szerzője.

Az interjú készítői szerint a könyv egyik nagy tanulsága, hogy nincs egységes magyar gazdasági elit, hiszen a tíz interjúalany szinte tíz különböző véleményt közöl. „Van olyan, hogy az ember hibás döntéseket hoz, de jó, ha ezeket be tudja vallani. A könyvben történt néhány ilyen vallomás” – emelték ki a szerzők.

Simor: lehet, hogy lehetett volna másként

„Ha a saját felelősségemet keresem, akkor az abban lehet, hogy hiába mondtuk mi el a jegybank véleményét, nem tudtuk úgy mondani, hogy meghallgassák. Utólag sem tudom, mit kellett volna másként csinálni, de nem zárom ki, hogy ha más ember van a helyemen, akkor ő többet el tudott volna érni” – mondta a könyv egyik interjúalanya, Simor András jegybankelnök.

Simor szerint a költségvetési hiány és az államadósság tette sebezhetővé hazánkat. Hiába kezdődött el már 2006-ban a költségvetési kiigazítás, annak szerkezete olyan volt, hogy visszafogta a gazdasági növekedést. Ha ezt másképp lépi meg a kormány, akkor talán jobb állapotban ért volna minket a krízis.


„Az MNB kezében nem volt elegendő eszköz a válság idején, hiszen hazánkban sem a jegybank sem a felügyelet nem rendelkezik szabályozási eszközökkel. Ha lettek volna ilyen eszközök, akkor például a jegybank már a válság előtt szigoríthatta volna a devizahitelezést” – vázolta fel Simor.

Az MNB elnöke szerint még nem lehet levonni a válság tanulságait. „Nagy kérdés, hogy az ország tanult-e belőle, de ezt most még nem tudom megmondani” – vélekedik. Simor szerint kérdés, hogy akik például 2006-ban devizahitelt vettek fel, mára tanultak-e belőle. Emellett fontos lesz az is, hogy a válság után, ha lesz lehetőség újra devizahitelezésre, akkor visszatérnek-e a devizahitelek. „Én is kíváncsi vagyok, hogy fog kinézni Magyarország négy-öt év múlva” – mondta.

„Azt szokták mondani, hogy egy nemzeti konszenzushoz padlóra kell kerülni. Egyelőre nem tudom megmondani, hogy ez a válság elég volt-e ahhoz, hogy kialakuljon ez a nemzeti konszenzus arról, hogy megtakarítani kell, szigorú fiskális politikát kell folytatni, csak annyit lehet költeni, amennyit megtermelünk” – hangsúlyozta Simor.

Nem volt pánik a jegybankban

„Én egy kicsit könnyebben éltem meg ezt a válságot, mert már volt részem hasonlóban a nyolcvanas évek elején. Akkor nagyon sokat tanultam, lényegében most a harminc évvel ezelőtti válságot éltem újra” – mondta Simor András.

Arra a kérdésre, hogy 2008 őszén mekkora volt a pánik a jegybankban, az MNB elnöke kifejtette: meglepő volt, mennyire fegyelmezetten, higgadtan reagáltak a nemzeti bank dolgozói. „Nem voltak nagy veszekedések, viták, mindenki tette a dolgát” – mondta ezzel kapcsolatban.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!