4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Ha ugyanazt a kiadáscsökkentést, amit vasárnap bejelentett Bajnai Gordon miniszterelnök, egy-két éve tettük volna meg, akkor elképzelhető, hogy már nagyobb növekedési pályán lenne a magyar gazdaság" - mondta el a hétfői kamatdöntést követő sajtótájékoztatón Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Szerinte jelenleg lényegesen rosszabb helyzetben van a gazdaság, mint néhány éve - most a kiadáscsökkentés jelentős része már a hiány finanszírozására fog elmenni, nem pedig adócsökkentésre.

"Csak két-három év múlva lesz pozitív hatás"(Fotó: MTI)

"A most bejelentett intézkedések többsége csak két-három év múlva fog pozitívan hatni a magyar gazdaság növekedésére, ezért senki ne várjon csodát a Bajnai-csomagtól" - mondta el hétfőn Simor András. "Ha hét-nyolc éve rossz pályán van a gazdaság, akkor azt fél év alatt semmilyen program nem tudja megváltoztatni" - tette hozzá. Szerinte most az a fontos, hogy hosszútávon lekerüljön gazdaságunk erről a lemaradó pályáról.

Ez a 2000 milliárd már nem az a 2000 milliárd

Körülbelül egy évvel ezelőtt a jegybank elnöke hasonló nagyságrendű kiadáscsökkentést szorgalmazott, mint amekkorát a Bajnai-csomag tartalmaz, azonban Simor szerint "ez a 2000 milliárd forint már nem ugyanaz, mint egy éve".

"Akkor a lefaragás jelentős részét még arra lehetett volna fordítani, hogy adócsökkentés formájában visszaadjuk a piacnak, most azonban ennek az összegnek a nagy része a hiány finanszírozására fog elmenni" - fejtette ki a nemzeti bank vezetője. Éppen ezért szerinte most rosszabb helyzetben van a magyar gazdaság - ha ugyanezeket az intézkedéseket egy-két éve megcsinálta volna a kormány, akkor lehet, hogy már magasabb lenne a gazdaság potenciális növekedése.

Önmagában nem elég a 3 százalékos hiánycél

Simor szerint nem kell túlmisztifikálni a reformokat, de szerinte Bajnai Gordon vasárnap bejelentett csomagjában igenis vannak strukturális reformok. "Minden olyan intézkedés, ami a munakerőpiaci aktivitásra pozitív hatással van, az én szememben strukturális reform. Ide tartozik a nyugdíjkorhatár emelése, a gyes és a gyed idejének csökkentése, valamint a rokkantnyugdíjak szigorítása" - vélekedik a jegybank elnöke.

Szerinte a magyar gazdaság növekedését két fő tényező gátolja: az állami újraelosztás magas aránya és az alacsony munkaerőpiaci aktivitás. Éppen ezért minden olyan intézkedés, amely ezeken javít, hosszútávú reformnak tekinthető.

"Önmagában egy 3 százalék körüli hiánycél nem elég ahhoz, hogy visszaállítsa a befektetők bizalmát Magyarország iránt. Ehhez az is kellene, hogy az adósságpálya csökkenni kezdjen" - vázolta fel a magyar gazdaság kilátásait az MNB elnöke. "Remélem, hogy a kormány most bejelentett adóintézkedései ezt fogják elősegíteni a potenciális növekedés emelésével" - tette hozzá.

Egyhangúan döntöttek a tartás mellett


Az MNB Monetáris Tanácsa hétfőn 9,5 százalékon hagyta az alapkamatot. Ezzel kapcsolatban Simor András elmondta: egyhangú volt a döntés, nem is volt más javaslat. "Az elmúlt egy hónapban a nemzetközi pénzügyi piacok hangulata javult, ez pozitív hatással volt a régió megítélésére is. Azonban a Tanács szerint ez rövidtávú, bizonytalan folyamat, ezért továbbra is figyelemmel kell kísérni a piaci hangulatot" - hangsúlyozta a jegybank első embere.

Mint emlékezetes, a márciusi kamatdöntő ülésen az MNB vezetősége még 100 bázispontos kamatemelés mellett érvelt, azonban ez akkor a külsős tagok ellenszavazatai miatt nem valósult meg. Simor szerint akkor "sötétebb fellegek mozogtak az égen" - mindössze két héttel voltunk a Monetáris Tanács rendkívüli ülése után, melyen minden eszköz bevetését kilátásba helyezték a forint védelme érdekében.

Hozzátette: a nemzetközi piacokon a G20-csúcs után kezdődött pozitív változás a hangulatban. Ez eredményezte a kockázati felárak csökkenését, a régió kedvezőbb megítélését és a forint erősödését az euróval szemben. Ugyanakkor szerinte a pénz- és tőkepiaci folyamatok jelenleg bizonytalanabbak, mint bármikor korábban.

A kamatdöntésre a forint nem reagált jelentősen, délután 300 körül állt az euróval szemben a bankközi devizapiacon.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!