4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Utoljára 2009 januárjában tárgyaltam a miniszterelnök úrral" - vallotta be újságírói kérdésre a jegybankelnök. Az MNB első embere szerint azért volt szükség az újabb kamatemelésre, mert nem látnak javulást az inflációs folyamatokban a múlt hónaphoz képest, ilyen helyzetben pedig a nemzeti banknak kötelessége cselekedni. Mfor.hu-tudósítás.

Ismét közel egyhangúan döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a kamat megemeléséről, a másik javaslat tartásról szólt - hangzott el hétfőn a döntést követő sajtótájékoztatón. Simor András szerint az emelésben jórészt az játszott közre, hogy továbbra is az inflációs cél túllövésére számítanak, másrészt a jövő évi bérajánlás is kedvezőtlen a pénzromlás szempontjából.

Túl nagy lesz a béremelés?

A jegybank egy hónapja publikálta inflációs jelentését, melynek a teljes kétéves időhorizonton a 3 százalékos cél feletti pénzromlást valószínűsített, ez indokolta a múlt havi kamatemelést - mondta a hétfői sajtótájékoztatón Simor. A nemzeti bank első embere hozzátette: az elmúlt egy hónapban ellentétes folyamatokat láttak: egyrészt az élelmiszerárak és az utolsó havi béralakulás kedvezőbb volt a vártnál, másrészt viszont a 2011-es bérajánlás és a minimálbér emelése tovább hajthatja felfelé az inflációt.

"Mi az OÉT ülésén kialkudott 4-6 százalékos bérajánlás alsó határára prognosztizáltuk azt a szintet, ami mellett még mindig a cél felett lenne az infláció, emellett a minimálbér és a szakmunkás bérminimum emelésének mértéke is magasabb a várakozásainknál" - mondta ezzel kapcsolatban Simor.

A jegybankelnök szerint ők nyitottak az együttműködésre, erre utal a kiadott közlemény utolsó mondata is, mely szerint ha a kockázatok további kamatemelést indokolnak, akkor nem lesznek restek emelni, ellenkező esetben viszont nem szigorítanak tovább. A szakember kiemelte: bíznak abban, hogy az ár- és béremeléseknél döntéseket hozók megértették ezt a jelzést.

"A nemzetközi élelmiszer- és olajárakra a magyar monetáris politika nem tud hatást gyakorolni, arra azonban igen, hogy ezt mennyiben hárítják át a magyar fogyasztókra" - emelte ki Simor. Hozzátette: az elmúlt években rendre azzal nyugtattuk magunkat, hogy ezek a külső sokkok egy év után kikerülnek az inflációból, tíz-tizenöt sokk után azonban már nem lehet ebben bízni.

Mindegy, kik ülnek ott, a cél ugyanaz

Simor kiemelte, hogy a monetáris politika másfél-két éves időtávon gondolkodik, ezért nem lenne célszerű arra koncentrálni, hogy a kamatemelést követő egy-két órában hogyan változik a forint árfolyama. A hétfői döntésre egyébként gyengüléssel reagált a magyar deviza, délután már 276 felett volt az euróárfolyam, ami több mint egy százalékkal volt magasabb a múlt péntekinél.

Minden tanácstagnak az a dolga, amit a törvény rögzít, ebből a szempontból mindegy, ki nevezi ki - mondta Simor arra reagálva, hogy márciusban a jegybank nem szólhatna bele a Monetáris Tanács tagjainak jelölésébe. "Az előző Fidesz-kormány alatt alakult ki az a rendszer, hogy a Tanács minden tagját a jegybankelnök jelölhette, ennek fényében kicsit furcsa a jelenlegi pálfordulás" - tette hozzá.

A nemzeti bank elnöke szerint szükségtelen bármilyen változás a kinevezésekben, a jegybank függetlensége csökkenteni tudja egy ország kockázati felárát.

Orbán és a nyugdíjvagyon is szóba került

Újságírói kérdésre válaszolva Simor elismerte, hogy 2009 januárja óta nem tárgyalt Orbán Viktorral, ami azért érdekes, mert a kormánynak és a jegybanknak elvileg közösen kellene dolgozniuk a megfelelő gazdaságpolitika érdekében. Ez azonban nem kivitelezhető, ha az MNB elnöke nem is találkozik a kormányfővel.

A magánnyugdíjpénztárak államosításával kapcsolatban is kifejtette véleményét a szakember: szerinte nem a magánnyugdíjpénztári rendszer megszüntetése, hanem a megtakarítások egy részének elköltése a probléma, ez ugyanis növeli az adósságot.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!