Alig kezdődött el Simor András délutáni sajtótájékoztatója, máris 290 fölé ugrott az euró árfolyama a bankközi devizapiacon. A sajtótájékoztató után 291,30 forintot kellett adni egy euróért, ami már több mint 4 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél. A dollárral szemben 224,2-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 213,03 forintba került.
Már a kamatemelés is benne lehet a pakliban
"Egyetlen javaslat, a kamat szinten tartása volt a Monetáris Tanács előtt, végül egyhangúlag döntött a testület" - mondta a hétfői kamatdöntés hátteréről Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. A szakember hozzátette: az utóbbi napok eseményeitől eltekintve az elmúlt egy hónapban több jó hírt is kapott a tanács, ilyen volt például az infláció, az ipari termelés, a külkereskedelmi mérleg vagy a bérdinamika alakulása.
"A Monetáris Tanács sajnálattal vette tudomásul, hogy az IMF és EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, mivel a Kormányzatnak több időre van szüksége az elfogadott konvergencia-programmal és a túlzott deficit eljárás ajánlásaival összhangban álló, konzisztens, a fiskális fenntarthatóságot tartósan javító, strukturális intézkedésekre alapozott program összeállításához" - olvasható a Tanács közleményében.
Simor szerint ugyanakkor fontos, hogy a kormány ismét kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció mellett. "Véleményünk szerint lényeges, hogy ez a konszolidáció olyan intézkedések mentén valósuljon meg, melyek nem csak rövid távon javítsák a költségvetés egyenlegét, hanem strukturális lépések. Ez a baj többek között a bankadóval is, hogy hosszútávon nem jelent megoldást, nem a bankoknak, hanem a gazdaságnak fog fájni, mivel drágul a hitelhez jutás" - mondta az MNB első embere.
Hétfői ülésén a Monetáris Tanács arról is döntött, hogy a tavaly elkezdett intézkedést folytatják a forint védelme érdekében, azaz továbbra is a piacra vezetik majd az EU-s forrásokat, így lényegében a jegybank kereslettel jelenhet meg a forintpiacon. "Ez idén mintegy 2,5-3 milliárd eurónyi forrást jelent összesen, de ezt nem kell teljes egészében a piacra vinni, ezen belül mozoghatunk" - emelte ki Simor.
A Tanács közleményében szerepel, hogy ha tartósan magasak maradnak a kockázati felárak, akkor az az alapkamat emelését teheti szükségessé, ezt Simor András is kiemelte a sajtótájékoztatón. Az elnök szerint a kockázati megítélésnek semmiképp nem használ a tárgyalások sikertelensége, ugyanakkor azt elismerte, hogy nagyon közel van az idei hiánycél teljesülése, az eddig meghozott intézkedésekkel legfeljebb néhány tized százalékos eltérés lehet. A jövő évről viszont nagyon nehéz nyilatkozni, mivel nem ismerik a kormány terveit.
Fizetésről sokadszor
A hétfői eseményen a jegybank első embere ismét megerősítette korábbi kijelentését, mely szerint a jegybank függetlenségébe a pénzügyi és a személyi függetlenség is beletartozik, ezért nem csökkentheti a kormány tervei szerint a fizetéseket.
"A jegybanki függetlenség nem arról szól, hány millió a jegybankelnök fizetése, hanem arról, hogy ha egyszer meghatározzuk a fizetését, akkor azt a mandátuma végéig nem módosítjuk" - mondta Simor. Arra a kérdésre, hogy nem mondhat-e le önként a kétmillió feletti részről, így válaszolt: "A kormány nyomást gyakorolt a jegybankelnökre, ilyen helyzetben nincs szó önkéntes lemondásról, az MNB elnöke teszi a dolgát".
Beke Károly
Menedzsment Fórum