Bár a fordulónap a forintalapú és ténylegesen devizában törlesztett hitelek esetében június vége, az elszámolásokat csak augusztus 1. és szeptember 30. között kell kiküldeniük a pénzügyi intézményeknek.
Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára májusban úgy nyilatkozott, az elszámolás során hozzávetőleg ezermilliárd forintot írnak az ügyfelek javára, ebből mintegy 750 milliárd forintot a devizahiteleseknek térítenek vissza, mintegy 250 milliárd forintot pedig ősszel a forinthiteleseknek. Becsei András, a Bankszövetség alelnöke ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a forinthitelek elszámolása során az ügyfelek többsége "nullás értesítést" kap majd, hiszen nem lesz árfolyamrés-elszámolás és a bankok zöme nem emelt forintkamatot.
Az mfor.hu tájékoztató jellegű hitelkalkulátorából, amely átlagkamatokkal számol, az is kiderül, hogy egyáltalán nem mindegy mikor vette fel valaki a hitelét, illetve, hogy kamat, vagy kamatfelár volt-e megadva.
Egy 7 milliós, 15 éves futamidejű lakáshitel esetében például leginkább azok járnak most jól, akik 2006 és 2008 között vették fel lakáscélú hitelüket. Lesz olyan ügyfél, aki tőketartozásának 20-30 százalékától is megszabadulhat, főleg ha nem kamattal, hanem kamatfelárral kötötte a szerződését.
Hogy mi az oka a tetemes eltéréseknek, az a grafikonon is remekül látszik. Leegyszerűsítve, aki magasabb kamattal írta alá a szerződést - ez 2006 előtt volt jellemző - kevesebbet kap vissza, hiszen a kamatemelések kevésbé érintették hátrányosan.
A példánknál maradva egy 2007 januárjában kamatfelárral, 15 évre kötött szerződés esetében az ügyfél eddig 8,1 millió forintot fizetett a banknak. Ebből 2,5 millió a tőke 5 millió a kamat és 600 ezer a kezelési költség. Ha bank szerinti elszámolást vesszük alapul, akkor az ügyfél tőketartozása még 4,5 millió forint, azonban az MNB iránymutatása szerint ez 1,3 millióval 3,2-re csökken.
mfor.hu