5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összesen tizenkét intézmény – tíz jelzáloghitelező és két ingatlanlízingelő cég – működésével kapcsolatban kezdeményezett vizsgálatot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), mely csütörtökön sajtótájékoztatón számolt be a vizsgálatok eredményeiről. A szakemberek súlyos megállapításokat tettek és komoly lépésekre készülnek, hogy megvédjék az ügyfeleket a kockázatos cégektől. Mfor.hu-tudósítás.

"A 2009 második felében elvégzett vizsgálatok kiterjedtek a szóban forgó cégek prudenciális működésére, emellett egy jelentős fogyasztóvédelmi vizsgálatot folytattunk le" - emelte ki a sajtóeseményen Farkas Ádám, a PSZÁF elnöke.

Kockázatosan működnek

A lezárult vizsgálatoknak nagyon súlyos megállapításai vannak, több cégnél konkrét fogyasztóvédelmi jogsértéseket tapasztaltak a felügyelet szakemberei az ügyfelek kárára. "Azt is megállapítottuk, hogy ezek a jelzáloghitelező vállalkozások az átlagnál jóval kockázatosabban működnek, már tavaly ősszel 14 százalék volt a felmondott hitelek aránya, miközben átlagosan 4,6 százalékos volt a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya" - hangsúlyozta Farkas Ádám.

A PSZÁF elnöke szerint azért volt kockázatos ezeknek a cégeknek a portfóliója, mert olyan ügyfélkört céloztak meg, akik kockázatosak voltak, egyébként nem jutottak volna jelzáloghitelhez. Ennek több oka lehet: voltak olyanok, akiknek gyorsan volt szükségük pénzre, nem volt jövedelemigazolásuk, vagy olyan volt a hitelminősítésük, hogy más cégnél nem kaptak volna hitelt (BAR-listán voltak). "A kockázatos ügyfelek is hozzájárultak ahhoz, hogy a vizsgált cégek portfóliója az átlagnál rosszabb volt" - emelte ki Farkas Ádám.

A tizenkét vizsgált cég összesen 18 ezer hitelszerződést kezelt, ami az 1,1 milliós teljes jelzáloghitel-állománynak csak töredéke - ismertették a felügyelet szakértői.

Kemény fellépésre számíthatnak

"A vizsgálatok lezárásával a felügyelet egy olyan eszközhöz fordul, amire még korábban nem volt példa: a renitens cégek ellen márciusban közérdekű keresetet nyújtunk be az ügyfelek érdekében. Azt várjuk, hogy a jogszabálysértések érvénytelenségét mondja ki a bíróság" - mondta Farkas Ádám. Ugyanakkor azt kiemelte, hogy ez a kereset nem minden vizsgált cégre lesz igaz.

A feltárt komoly kockázatok miatt a PSZÁF azt tervezi, hogy a jövőben sokkal komolyabb tőkekövetelményeket ír elő azoknál a bankoknál, melyek a vizsgált vállalkozásokat refinanszírozzák. Farkas Ádám elmondta: négy nagybankról van szó, melyek a jövőben kétszeres tőkekövetelménynek kell, hogy megfeleljenek.

A hatóság a tervek szerint intézményi és személyi bírságokat is kiszab majd a jogsértő cégekre, illetve rendszeresen fog a mostanihoz hasonló vizsgálatokat végezni, hogy nyomon kövessék, javult-e a helyzet.

"Néhány intézménnyel úgynevezett hatósági szerződést kötünk majd, ami egyfajta vádalkunak felel meg: a cég vállalja, hogy megszünteti a jogsértő tevékenységet, kárpótolja az ügyfeleket, cserében elkerülheti a bírságot" - emelte ki a PSZÁF elnöke.

A rossz hírek mellett a vizsgálódásnak pozitív megállapításai is voltak: az előzetes gyanúval szemben nem igazolódott be például az, hogy ezek a cégek szándékosan minél gyorsabban felmondják a hiteleiket, hogy hozzájussanak az ügyfelek ingatlanjához. A vállalkozásokhoz kapcsolódó személyeknél voltak erre is példák, ott a PSZÁF meg is tette a feljelentést jogosulatlan pénzkölcsönzés miatt - hangzott el a sajtótájékoztatón.

A költséget az egekbe szöktek

"A vizsgált 12 intézményből eddig öten csatlakoztak a banki magatartáskódexhez, hárman nem csatlakoztak, a többiek pedig már jelezték csatlakozási szándékukat" - emelte ki Istvánovics Éva, a PSZÁF fogyasztóvédelmi igazgatóságának vezetője.

A szakember kiemelt néhányat a tapasztalt hiányosságokból: többek között komoly személyi összefonódások voltak egyes vállalatok között, illetve törvénytelenül szervezték ki néhány tevékenységüket. "Nem általános gyakorlat, de volt példa úgynevezett névleges kölcsönfelvételre, amikor például BAR-listások helyett papíron más vette fel a hitelt" - hangsúlyozta Istvánovics Éva.

További probléma volt, hogy néhány cég igyekezett a költségeket az ügyfelekre hárítani, voltak olyan esetek, amikor az ügyfélnek nem is volt lehetősége felmondani a szerződést. Emellett indokolatlanul tág volt azoknak a szerződésszegéseknek a köre, melyek után a cég azonnali hatállyal felmondhatta a szerződést, utána pedig mindössze 3-5 napja volt az ügyfélnek, hogy a teljes tartozását rendezze.

"További problémát okozott, hogy az ügynökök sikerdíja kiemelkedő, gyakran tíz százalékos volt, és nem volt maximálva" - tette hozzá Istvánivics. A sikerdíj mellett a cégek gyakran áttekinthetetlen, bonyolult díjakat számítottak fel. Gyakran nem volt beazonosítható, milyen szolgáltatások álltak az egyes díjak mögött, illetve ugyanarra a szolgáltatásra több díjat is felszámoltak. Ráadásul ezeket a költségeket legtöbbször még a folyósítás előtt levonták a hitelösszegből.

Néhány cég esetében már határozatok is születtek: a PSZÁF éppen csütörtökön közölte, hogy a - Zee Capital Pénzügyi Szolgáltató Zrt. és a New Chance Credit Pénzügyi Szolgáltató Zrt. egyaránt kétmillió forintos felügyeleti bírságot kénytelen fizetni.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!