3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A teljes lakossági hitelállománynak még mindig 58 százalékát teszik ki a deviza alapon nyújtott kölcsönök összege. Ezek minőség a banki könyvek alapján lényegesen rosszabb, mint a teljes állomány 36 százalékos mutatója.

A legfrissebb adatok alapján még mindig romlik a lakossági hitelek minősége (már ami a bankokat, a szakosított hitelintézeteket és a külföldi hitelintézetek 100 milliárd forintnál nagyobb mérlegfőösszeggel rendelkező fióktelepeit illeti, tehát a takarékszövetkezeteket nem). Az MNB statisztikája szerint a 2012 december végén 6 758 milliárd forintot kitevő lakossági hitelállomány 36 százaléka volt problémás, miközben szeptember végén még csak 35. A statisztikában szereplő pénzintézetek könyvében a bruttó 6 758 milliárdos hitelállománynak immár csak a 89 százaléka szerepel (6070,9 milliárd forint), a többit, vagyis bő tíz százalékot már leírtak (illetve tartalékot képeztek rá). Ilyen magas értékű leírásra 2009 eleje óta, vagyis amióta az MNB közli ezt a statisztikáját, még nem volt példa.

Amint az a táblázatban is látszik, a különböző hitelek minősége jelentős eltéréseket mutat az egyes típusoknál. Alapvetően magasak a deviza alapú hitelek esetén a problémások aránya, de meglepő módon egy forintalapú, mégpedig a gépjárműhitelek állománya is komoly fejfájást okozhat a bankároknak. Igaz azonban az is, hogy ennek a hiteltípusnak a minősége folyamatosan javul, hiszen a mostani 59 százalékos aránynál 2009 végén sokkal rosszabb, 75 százalékosat mért az MNB.

Minden második devizahitel problémás

A teljes lakossági hitelállománynak még mindig 58 százalékát teszik ki a deviza alapon nyújtott kölcsönök összege. Ezek minősége a banki könyvek alapján lényegesen rosszabb, mint a teljes állomány 36 százalékos mutatója. A 48,2 százalékos ráta alapján ugyanis majdnem minden második hitellel probléma van. Pontosabban nem minden második hitellel, hanem a minden második folyósított forinttal van a probléma. Az MNB csak állományi, forintba közölt adatokat tesz közzé a különböző probléma-kategóriákba, darabszámot nem. Így ebből a statisztikából pontosan nem lehet tudni, hogy számszerűen mennyi hitel problémás. Amikor azt mondjuk, hogy minden második, akkor azt feltételezzük, hogy minden hitel azonos összegű volt.

Bár a devizahitelek rosszabb minősége az összesített banki adatok alapján egyértelműen kirajzolódik, a statisztikában szereplő bankok a devizaalapú állománynak csak a 10,42 százalékát írták le (illetve képeztek rá tartalékot), miközben a teljes állomány mutatója sem sokkal kisebb. Ezen számok alapján azokra a bankokra, amelyek a devizahitelek terjesztésében jelentős szerepet játszottak, még komoly leírások várhatnak.

Ráadásul a devizahitelek még nagyon sok éven keresztül fognak bosszúságot okozni mind a hitelezőknek, mind az adósoknak. A devizaalapú lakáshitelek állományának ugyanis 77 százaléka tartozik az 5 éven túli hitelek közzé, míg a devizaalapú szabad felhasználású hiteleknél 67,75 százalék. Az összes hiteltípust megvizsgálva ennek a két fajtának a leghosszabb a "kifutási ideje".

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!