"Egyelőre nem sikerült pontosan megállapítani a sértettek körét, illetve az általuk elszenvedett veszteségek pontos mértékét" - írják a Madoff-per ügyészei. A bíróság azonban csak jövő hétfőig adott haladékot, hogy a több ezer károsultat összegyűjtsék, így vélhetően már soha nem fogjuk megtudni, pontosan mennyit "tette zsebre" Madoff.
65 milliárdot kezelt összesen
Korábban a csalások kirobbanásakor 65 milliárd dolláros kárösszegről volt szó, azonban azóta kiderült, hogy az nem helytálló. A 65 milliárdos összeg ugyanis a Madoff által kezelt összes vagyon mennyisége, azonban azt nem tudni, hogy ebből pontosan mennyi tűnt el.
Egy ügyvédi iroda számításai szerint szeptember 22-ig összesen 2236 áldozat jelentkezett, akiket megkárosított Bernard Madoff, az ő káruk pedig összesen mintegy 13 milliárd dollár. "A sértettek kárainak felmérése jelenleg is folyamatban van" - mondták ezzel kapcsolatban az ügyészek.
Ugyanakkor az ügyészek szerint Madoff ügyfeleinek legalább fele nem szenvedett el veszteséget a csalások miatt, mivel ugyanannyi vagy több pénzt kapott vissza, mint amennyit befektetett.
Évtizedekig csinálta
Madoffot tavaly decemberben tartóztatták le, miután kiderült, hogy évtizedeken keresztül károsította meg a befektetőket. A jelenleg 71 éves bróker később beismerte, hogy nemhogy nem fektette be ügyfelei pénzét, hanem egyenesen ellopta azt. A csaló műveleteinek lényege az volt, hogy az új befektetésekből igyekezett hozamot fizetni azoknak, akik régebb óta voltak az ügyfelei, ezért nem is tűnt fel sokáig senkinek, hogy elveszett a pénze.
A károk enyhítése érdekében a bíróság lefoglalta Madoff vagyonát, több értékes ingatlant, illetve jachtot is értékesítettek, hogy a károsultakat legalább részben kárpótolni tudják.
Madoff bírósági tárgyalása egyébként júnious végén volt, akkor 150 év börtönre ítélték a csalót, aki a bíróság előtt elismerte bűneit, saját bevallása szerint 50 milliárd dollárral károsította meg többezer ügyfelét.
A pórul járt befektetők között a nemzetközi pénzügyi világ neves szereplői mellett olyan magánbefektetők is akadnak, mint például Frank Lautenberg szenátor vagy a Philadelphia Eagles amerikai futball csapat tulajdonosa. A károsultak között van Steven Spielberg Oscar-díjas filmrendező egy jótékonysági alapja, és becsapták a Nobel-békedíjas Elie Wieselt és alapítványát is. Csak New Yorkban több mint ötezer befektető követeli vissza pénzét.
Nemcsak Palm Beach-i milliomosok, hanem egyszerű tanárok, farmerek és más középosztálybeli emberek ezrei is elveszítették megtakarításaikat, akiknek nagy része valószínűleg soha nem fogja viszontlátni pénzét. Sokan nyugdíjasként újra dolgozni kénytelenek, hogy fedezni tudják megélhetésüket. A New York-i bíróság az utóbbi hetekben-hónapokban levelek és e-mailek tucatjait kapta az igazságot követelő áldozatoktól.