2p

A beáramló külföldi működő tőke (FDI) 15 százalékkal járult hozzá a gazdasági növekedéséhez 1995-2009 között - mondta Balatoni András, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója az Amerikai Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) csütörtöki rendezvényén, ismertetve a Századvég tanulmányát.

Amennyiben elmaradt volna a külföldi működő tőke, akkor a 1995-2009 közötti időszakban a magyar GDP 2,5 százalékos növekedési üteme évente 0,7-0,9 százalékkal lett volna kisebb - fejtette ki Balatoni András. Emellett 2009-ben a magyar GNI, azaz bruttó nemzeti jövedelem, amit "kisé leegyszerűsítve jólétnek nevezhetünk" 10-15 százalékkal kisebb lett volna FDI nélkül - tette hozzá.

Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke elmondta: miközben a GDP 15-25 százalékát állítják elő az FDI révén Magyarországon működő társaságok, a beruházásokban 30 százalékos a részesedésük, de hatásuk ennél is jelentősebb a termelékenység emelkedésében, s ez nemcsak a multinacionális cégeknél érzékelhető, hanem a nekik beszállító kkv szektorban is.

Mivel a működő tőke hatása függ a befogadó munkakultúrájától, azaz az abszorbciós képességtől, úgy tűnik, hogy az FDI elsősorban a gépiparban fejti ki a legjobb hatást, miközben a mezőgazdaságban nem ajánlott - magyarázta Heim Péter.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!