A magyar kormány a napokban nyújtotta be az 1991. évi szerencsejáték törvény módosítását az Európai Bizottságnak, amely 20 százalékos bruttó profit utáni adó kivetését javasolja az engedéllyel rendelkező, sportfogadást, kártya- vagy kaszinójátékot kínáló operátorokra. Az iparág a bruttó profit utáni adót tekinti az adózás korrekt módjának, amelynek jogszabályi jelenléte tovább ösztönözheti a szereplőket -írja közleményében a Távszerencsejáték Szövetség.
A kormány a törvénytervezetben azonban azt is javasolja, hogy az üzemeltetők fizessenek évi 100 millió forint koncessziós díjat az általuk kínált minden egyes játéktípusért annak érdekében, hogy legfeljebb 5 évre működési felhatalmazást kapjanak. Az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt.-nek automatikusan járna az engedély, míg a magyar kormány döntene az összes többi kérelemről. Az RGA irreálisan magasnak tekinti a koncessziós díjakat, amelyek valószínűleg sok üzemeltetőt elriasztanának a piacra való belépéstől.
A magyar kormány mintegy 30 milliárd forint bevétel előteremtését reméli az online szerencsejáték megadóztatásából. Több szakértő azonban azt jósolja, hogy a törvénytervezet az üzemeltetők többsége számára ellehetetlenítené a piacra való belépést, csökkentené a fogyasztói választékot, és a várható adóbevételek csökkenéséhez vezetne.
„Ha az a cél, hogy az új rendszer sikeres legyen, akkor megfelelő szabályozást és életképes adóügyi kereteket kell kínálnia. Sajnos az új szerencsejáték adó és az irreálisan magas koncessziós díj kombinációja ellehetetlenítené a magyar piacra való belépést. – mondta Clive Hawkswood, az RGA vezérigazgatója. Továbbá folytatta: „A nemzetközi tapasztalatok világosan mutatják, hogy ha elérhető a megfelelő egyensúly, akkor az világos előnyöket fog eredményezni a magyar kormány és a magyar fogyasztók számára. Sajnos rendelkezünk olyan tapasztalatokkal is – olyan joghatósági területekről, mint Franciaország –, hogy a hazai versenypiac kialakítását megakadályozó intézkedések nagyon súlyos problémákkal találkoznak, és ahhoz vezetnek, hogy a fogyasztók továbbra is más joghatósági területeken keressenek üzemeltetőket.”
mfor.hu