2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szlovákia csatlakozik az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF) - erről rendkívüli ülésen döntött a pozsonyi kormány csütörtökön.

A kormány döntését még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, s Ivan Gasparovic államfőnek alá kell írnia. Az EFSF-ben Szlovákia részesedése mintegy 4,37 milliárd euró. Szlovákia feltétele, hogy csak akkor vesz részt a projektben, ha az Európai Unió megerősíti a stabilitási és növekedési paktumot, illetve annak legfőbb szabályait. Pozsonyi megfigyelők szerint ez nem fog gondot okozni, mert ezt a követelést már korábban Angela Merkel német kancellár is előterjesztette.

Az úgynevezett Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz - amelynek létrehozásáról a görög adósságválság nyomán, a válság továbbterjedésének megakadályozására döntöttek - 440 milliárd eurós kölcsönalap lesz, amit az euróval fizető 16 ország ad össze. Az EU több vezető képviselője azzal számolt, hogy július közepéig Szlovákia is belegyezését adja a mechanizmus működéséhez, amely a hónap végén indulhatott volna be. Az új szlovák kormány azonban parlamenti döntést, felhatalmazást akar ez ügyben, s ezért ez a cél, várakozás a megfigyelők szerint már nem reális.

Ugyanakkor a Görögországnak nyújtandó kölcsönnel a szlovák kormány nem ért egyet, s azt ajánlja a parlamentnek, hogy ahhoz ne adja beleegyezését, ne hagyja jóvá a kölcsönnyújtáshoz szükséges törvénymódosításokat. A görögöknek nyújtandó nemzetközi kölcsön összegéből mintegy 810 millió euró esik Szlovákiára. Az új szlovák jobbközép kormány több napos mérlegelés után hozta meg a döntését. A Robert Fico vezette előző balközép kabinet ugyanakkor már május elején beleegyezését adta a az EFSF mechanizmusának a beindításához.

Az akkori szlovák ellenzék, tehát a mai kormányoldal ezt eredetileg elutasította. A választási győzelem után tudomásul vették az előző kormány politikai döntéseit, s szerda este a koalíciós tanács arra az álláspontra helyezkedett, hogy Szlovákiának csatlakoznia kell az EFSF-hez, s nem blokkolhatja a mechanizmust. Iveta Radicová miniszterelnök és Ivan Miklos pénzügyminiszter a hét elején Brüsszelben tárgyaltak, hogy esetleg jobb feltételeket szerezzenek Szlovákia számára, de nem jártak sikerrel. 

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!