2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szlovákia csatlakozik az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF) - erről rendkívüli ülésen döntött a pozsonyi kormány csütörtökön.

A kormány döntését még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, s Ivan Gasparovic államfőnek alá kell írnia. Az EFSF-ben Szlovákia részesedése mintegy 4,37 milliárd euró. Szlovákia feltétele, hogy csak akkor vesz részt a projektben, ha az Európai Unió megerősíti a stabilitási és növekedési paktumot, illetve annak legfőbb szabályait. Pozsonyi megfigyelők szerint ez nem fog gondot okozni, mert ezt a követelést már korábban Angela Merkel német kancellár is előterjesztette.

Az úgynevezett Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz - amelynek létrehozásáról a görög adósságválság nyomán, a válság továbbterjedésének megakadályozására döntöttek - 440 milliárd eurós kölcsönalap lesz, amit az euróval fizető 16 ország ad össze. Az EU több vezető képviselője azzal számolt, hogy július közepéig Szlovákia is belegyezését adja a mechanizmus működéséhez, amely a hónap végén indulhatott volna be. Az új szlovák kormány azonban parlamenti döntést, felhatalmazást akar ez ügyben, s ezért ez a cél, várakozás a megfigyelők szerint már nem reális.

Ugyanakkor a Görögországnak nyújtandó kölcsönnel a szlovák kormány nem ért egyet, s azt ajánlja a parlamentnek, hogy ahhoz ne adja beleegyezését, ne hagyja jóvá a kölcsönnyújtáshoz szükséges törvénymódosításokat. A görögöknek nyújtandó nemzetközi kölcsön összegéből mintegy 810 millió euró esik Szlovákiára. Az új szlovák jobbközép kormány több napos mérlegelés után hozta meg a döntését. A Robert Fico vezette előző balközép kabinet ugyanakkor már május elején beleegyezését adta a az EFSF mechanizmusának a beindításához.

Az akkori szlovák ellenzék, tehát a mai kormányoldal ezt eredetileg elutasította. A választási győzelem után tudomásul vették az előző kormány politikai döntéseit, s szerda este a koalíciós tanács arra az álláspontra helyezkedett, hogy Szlovákiának csatlakoznia kell az EFSF-hez, s nem blokkolhatja a mechanizmust. Iveta Radicová miniszterelnök és Ivan Miklos pénzügyminiszter a hét elején Brüsszelben tárgyaltak, hogy esetleg jobb feltételeket szerezzenek Szlovákia számára, de nem jártak sikerrel. 

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!