5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szombaton lépett hatályba a Szerencsejátéktörvény módosítása, mely a köztudtaba "pókertörvény" néven vonult be. A módosítás lényege, hogy a jövőben csak játékkaszinókban és kártyatermekben lehet pókerpartikat szervezni. Ha valakit illegális játékszervezésen kapnak, több milliós bírságot, sőt folytatólagos tevékenység esetén akár két év börtönt is kaphat. Mfor.hu-háttér.

Zúgolódik a hazai pókertársadalom a szombaton életbe lépett változások miatt, hiszen ezentúl csak játékkaszinókban vagy kártyatermekben lehet pénzben játszani. A termeknek természetesen adózniuk kell bevételeik után, azonban a játékosok számára továbbra sem kell személyi jövedelemadót fizetni az esetleges nyeremény után.

25 milliós tőkét várnak el

Kártyateremben kizárólag totalizatőri, készpénzes és/vagy verseny rendszerben lebonyolított, póker típusú kártyajáték szervezhető, továbbá a játékosok számára vendéglátás nyújtható. Készpénzes lebonyolítás esetén a kezdő tét az 500, illetve az 1000 forintot, az egy játékos által egyidejűleg beváltható összeg a 100 ezer forintot, verseny rendszerű lebonyolítás esetén pedig a nevezési díj (tét) mértéke az 50 ezer forintot nem haladhatja meg - olvasható a most hatályba lépett módosításban.

"Kártyateremben kártyajátékot a kizárólag e célból alapított gazdasági társaság szervezhet. Egy kártyateremben kizárólag egy gazdasági társaság szervezhet kártyajátékot. A kártyatermet üzemeltető gazdasági társaságnak legalább 25 millió forint alap- vagy törzstőkével kell rendelkeznie" - rendelkezik az előírás.

A fentiek mellett a törvény megalkotói részletesen szabályozták például a kártyatermek kinézetét is, egy teremben 5-10 asztal lehet, asztalonként pedig legfeljebb tíz fő foglalhat helyet.

"A kártyaterem játékadója a tiszta játékbevétel 40 százaléka" - szól a rendelkezés. Az adóbefizetési kötelezettség elmulasztása esetén az állami adóhatóság a szerencsejáték-szervező engedélyeit köteles visszavonni. Ugyanakkor a játékosok számára továbbra sem számít jövedelemnek a sorsjátékból, a pénznyerõ automatából, a játékkaszinóból, a bukmékeri rendszerű fogadásból, a lóversenyfogadásból, bingójátékból, továbbá a kártyateremben szervezett kártyajátékból származó nyeremény, ami azt jelenti, hogy személyi jövedelemadót nem kell fizetni utána.

Nem készül külön az APEH

"Az állami adóhatóság a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény és annak végrehajtási rendelete 2010. május 1-én hatályba lépett módosításait megelőzően is ellenőrizte a pókerjáték szervezésére irányuló tevékenységeket. Az ellenőrzés az új jogszabályi rendelkezések hatályba lépését követően is folytatódik" - közölte az mfor.hu érdeklődésére az APEH Szerencsejáték Felügyeleti Osztálya.

A pluszfeladatra azonban nem vesznek fel további ellenőröket, a hatóság a meglévő létszámának felhasználásával látja el a feladatot - tette hozzá az adóhatóság.

Mindez azt jelenti, hogy szombat óta szigorúbban ellenőrizhet az APEH, a törvénymódosításban szereplő dolgokat is számon kérheti a játékszervezőktől. Ráadásul átmeneti időszakra sem számíthatnak a pókerrajongók, ugyanis az adóhivatalnak "nincs lehetősége arra, hogy a jogszabályi rendelkezések hatályba lépését követő időszakban átmenetileg ne alkalmazza a kötelező jelleggel hatáskörébe utalt szankciókat".

Az Alkotmánybíróság elé viszik az ügyet

A szerencsejátékról szóló törvény értelmében engedély nélküli játékszervezés esetén az adóhatóság 500 ezer és 10 millió forint közötti bírságot szabhat ki, ha pedig ez rendszeresen megvalósul, akkor két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható a játék szervezője.

"A Magyar Póker Szövetség határozottan tiltakozik az úgynevezett pókertörvényben foglalt és e törvény Végrehajtási rendeletében megfogalmazott szabályok ellen, amelyek csak és kizárólag a külföldi tulajdonú kaszinók érdekeit szolgálják" - olvasható a szervezet közleményében. Szerintük az állam a külföldi kaszinók érdekeit képviselte, amikor gyorsított eljárásban, az ésszerű javaslatok figyelmen kívül hagyásával fogadta el a törvényt.

"Álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a demokrácia huszadik évében a diktatúrákat megszégyenítő módon csinálhatnak bűnözőt 200 000 magyar polgárból, csak azért mert szeretnek játszani" - emeli ki a Póker Szövetség. A pókereseket tömörítő szervezet a fentiek miatt az Alkotmánybírósághoz fordult, mivel szerintük a törvény sérti az alkotmányos szabadságjogokat.

"Az egész iparág ellehetetlenítésének elképzelt forgatókönyvébe kitűnően illeszkedik a szombaton hatályba lépett pókertörvény is. A kártyatermek, a játéktermek, a legálisan üzemelő nyerőgépek számának zuhanása amellett, hogy a szervezők bevétele és így a befizetett adó csökkenését hozza magával, ezres nagyságrendű negatív munkaerő-piaci hatással is jár. Ösztönzi továbbá az illegális játékszervezést. Sok kis vendéglátó hely nyerőgép nélkül bezárni kényszerül. Nem látom, mi a cél hacsak az nem, hogy a tönkretett szervezők helyébe mások lépjenek" - véli Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség elnöke.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!