A közlemény szerint a nemzetgazdasági beruházások az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 2,3 százalékkal mérséklődtek.
Az építési beruházások éves szinten 8,3, a gép- és berendezés-beruházások 1,4 százalékkal csökkentek.
Az adatok szerint az egész évre jellemző volt, hogy a vállalkozások nagy része csak a legszükségesebb beruházásokat hajtotta végre.
Tavaly a 19 nemzetgazdasági ág közül 11 ágban volumencsökkenés figyelhető meg. A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül leginkább az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene maradt el az előző évtől 17,1 százalékkal, a lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében.
A KSH adatai szerint az előző évi növekedés után, a szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene 2010-ben 12,5 százalékkal volt alacsonyabb, aminek oka az út- és autópálya-, illetve a szárazföldi szállítás beruházásainak visszaesése. A tavalyi szinthez képest jelentősen elmaradtak a beruházások a bányászat (47,6 százalék), a mezőgazdaság (25,5 százalék) és a közigazgatás (14,1 százalék) ágakban is.
A nemzetgazdasági beruházások csökkenő tendenciájával szemben a feldolgozóipar beruházásai 9,4 százalékkal nőttek, amihez elsősorban a jármű-, és a gumitermék-gyártás nagyberuházásai járultak hozzá. Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásai 55,2 százalékkal emelkedtek, az oktatás minden területén uniós és hazai forrásból megvalósult projektek eredményeképpen.
A KSH szerint a művészet, szórakoztatás, szabadidő ág 22,1 százalékos növekedésében gyógy- és élményfürdő, illetve kulturális beruházások játszottak szerepet.
A beruházások 2010 negyedik negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 7,8 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 11,3, a gép- és berendezés-beruházások 1,9 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
A nemzetgazdasági beruházások 2008 eleje óta tartó - a megelőző év azonos időszakához viszonyított - csökkenése 2010 negyedik negyedévében is folytatódott, amikor a nemzetgazdasági ágak többségében mérséklődést regisztrált a KSH.
A lakásépítéseket is tartalmazó ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 22,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Nagyobb visszaesés figyelhető meg a szállítás, raktározás (15,1 százalék), a mezőgazdaság (33 százalék), továbbá a közigazgatás (33,3 százalék) ágakban is.
A feldolgozóipar beruházásai 23,6 százalékkal emelkedtek a jármű-, a gumi- és a vegyianyag-gyártásban megvalósult néhány jelentős beruházásnak köszönhetően. Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 39,6 százalékkal bővült a széles körű intézménybővítések, -felújítások következtében. A művészet, szórakoztatás, szabadidő ág 18,6 százalékos növekedését főként a pécsi kulturális fejlesztések és az európai soros elnökséggel kapcsolatos beruházások okozták - közölte a KSH.
MTI