Arra régóta számítani lehetett, hogy előbb-utóbb lépni fognak a hitelminősítők, hiszen már hónapok óta figyelőlistán voltunk. Most viszont könnyen előfordulhat az, hogy egy hónap múlva mindhárom cégnél éppen csak a befektetésre javasolt kategóriában lesz hazánk, ami azért veszélyes, mert bármilyen negatív hír következtében visszacsúszhatunk a bóvli (junk) kategóriába.
Az igazán rossz hír a negatív kilátás
Hétfő reggel jelentette be a Moody's, hogy Magyarország szuverén adósságának besorolását Baa1-ről két fokozattal Baa3-ra vágja vissza, és továbbra is fenntartja a negatív kilátást. Mindez azt jelenti, hogy a Standard & Poor's után ennél a hitelminősítőnél is éppen csak a befektetésre javasolt országok körében vagyunk, a negatív kilátás pedig egy esetleges további leminősítést vetít előre.
A Moody's indoklása szerint a döntést a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak miatt hozták meg, és hozzátették, Magyarország sebezhetősége sokkal nagyobb a régiós országoknál. A minősítő szerint a strukturális költségvetési deficit tovább fog emelkedni, a fiskális konszolidáció fenntarthatósága bizonytalan.
"Engem nem lepett meg, hogy két fokozattal minősítettek le minket, számítottam erre. Az igazán rossz hír az, hogy még így is fenntartották a negatív kilátást"- mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid. Az ING elemzője szerint könnyen fennállhat annak veszélye, hogy mindhárom jelentős minősítőnél éppen csak a befektetésre ajánlott szint felett leszünk, ami veszélyes lehet, hiszen bármilyen negatív hír érkezik a piacon, azonnal a bóvli kategóriába sorolhatnak minket.
Alig érezte meg a piac
A hitelminősítő bejelentése után nem sokkal gyengülésnek indult a forint a bankközi devizapiacon, 277 körülről 279 fölé ugrott az euró jegyzése. Ott azonban stabilizálódott az árfolyam, délelőtt 279,80 forintot kellett adni egy euróért, ami nagyjából egy százalékkal volt magasabb a pénteki árfolyamnál. A dollárral szemben 210,53-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 214,48 forintba került.
Hazánk leminősítése hallatán a tőzsde is negatív hangulatban kezdte a hetet. A BUX index délelőtt 21 291 ponton állt, ami 1,06 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki záróértéknél. A vezető részvények közül az OTP 5190 forintig esett vissza, ami 1,14 százalékos gyengülésnek felelt meg, míg a Mol 19 800 forintos árfolyama 0,03 százalékkal maradt el a péntekitől.
Németh Dávid szerint meglepő volt, hogy a piac alig reagált a Moody's döntésére, az elemző szerint lehet, hogy folyamatos felfelé araszolás lesz majd tapasztalható az euró árfolyamában, azaz tartósan gyengülhet a magyar fizetőeszköz.
A kötvénypiacon is éreztetheti hatását az újabb leminősítés, bár az inkább csak a hosszú, öt-tíz éves papírokra lehet hatással, a három hónapos diszkont kincstárjegyek esetén sokkal inkább az számít, áraznak-e újabb kamatemelést a befektetők. "Ebből a szempontból szerencsénk van, hogy múlt csütörtökön voltak öt- és tízéves aukciók, így most jövő csütörtökig nem lesz újabb értékesítés" - mondta az ING elemzője.
Tavasszal dőlhet el a sorsunk
A három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor's és a Moody's esetében jelenleg egy fokozattal van a befektetésre már nem ajánlott kategória felett Magyarország besorolása, ráadásul mindkét cégnél negatív a kilátásunk. A Standard & Poor's egyébként november elején erősítette meg értékelését. A harmadik cég, a Fitch Ratings egy fokozattal magasabban rangsorol bennünket, azonban a közelmúltban ők is bejelentették, hogy a kormány nyugdíjtervei miatt az év végéig döntenek arról, leminősítik-e hazánkat.
Ha valamelyik cégnél visszacsúsznánk a befektetésre márt nem ajánlott kategóriába, akkor az azért lenne fájdalmas, mert néhány külföldi befektetőnél olyan konzervatív portfóliókezelési szabályok vannak, hogy akkor automatikusan meg kellene szabadulniuk magyar eszközeiktől.
Németh Dávid szerint a Moody's után nagy esély van arra, hogy a közeljövőben a Fitch is leminősít bennünket, azzal mindhárom cégnél megegyezne a besorolásunk. "Az igazán meglepő az lenne, ha ők is két fokozattal vágnának vissza, mert akkor náluk a bóvli kategóriába kerülnénk. Nem mondom, hogy ennek nulla százalék az esélye, de nagy meglepetés lenne" - hangsúlyozta az elemző.
Az ING szakembere hozzátette: a három cég közül a Moody's hagyományosan a hosszútávú kilátásokat szokta elsősorban figyelembe venni, míg a S&P és a Fitch inkább a rövidtávú várakozásokat mérlegelik. Az elemző szerint fontos lenne, hogy február-márciusban megtörténjen a nemzetgazdasági miniszter által bejelentett kiadáscsökkentés, különben könnyen lehet, hogy ismét lépni fognak a hitelminősítők.
Beke Károly
mfor.hu