Tavaly nyár végén arról számoltunk be, hogy a kormány akkor döntése szerint a termelők rendelkezésére bocsátott összesen 3 milliárd forintos támogatás kellő segítséget fog nyújtani ahhoz, hogy az EU-s irányelveknek is megfelelő technológiaváltást nagyobb problémák nélkül végre lehessen hajtani a tojáságazatban. Ezt az mfor.hu-nak megerősítette Végh László is, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke, sőt azokat a kételyeket is eloszlatta, mely szerint a hagyományos tartásformáról az állatjóléti szempontokból kedvezőbb ketrecesre történő átállás miatt drasztikus áremelkedésre kell számítani, és tojáshiány alakulhat ki. Mindezek ellenére a valóság felülírta a várakozásokat, hiszen a Baromfi Terméktanács hét eleji közleménye szerint mára megduplázódtak a nagybani árak előző év azonos időszakához képest.
Kétszer annyiba kerül a tojás
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai is megerősítik, hogy a tojásárak közel duplájára emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest - az akkori 23,3 forint 42,08-ra ugrott darabonként. Nem más a helyzet egyébként a vidéki piacokon sem, ott átlagosan 70 százalékkal nőttek az árak egy év alatt.
Az áremelkedéshez egyértelműen a tojótyúkok ketreccseréjére vonatkozó uniós előírások hatályba lépése járult hozzá, melyet igazol az AKI csomagolóhelyi értékesítési árára vonatkozó árváltozás is. 2012 első hetében az "M" méretű tojás 35,93 forintos darabárral került továbbértékesítésre, az ár a 12. hétre már 53,86 forintra emelkedett.
Az MTI csütörtöki közlése szerint viszont a Törökországból és Amerikából érkező nagy mennyiségű, feldolgozott tojást tartalmazó készítménynek köszönhetően hazánkban megállt az árak emelkedése, sőt csökkenésre lehet felkészülni az előttünk álló időszakban. A hír ugyanakkor elismeri, hogy bár a kiskereskedelmi árak a tojáskínálat némi bővülésének köszönhetően csökkentek, a termelői árak változatlanok. Ez utóbbit befolyásolja közvetlenül nagy mértékben az uniós szintű technológiai váltás.
Bezáró és átalakuló telepek
Magyarországon 200-220 ezer tyúkférőhellyel 104 olyan telep volt december végén, amelyik nem tudta végrehajtani az előírásokat, ezért ezek bezárását kezdeményezték. Emellett 182 olyan telep van hazánkban, akiknek a legutolsó türelmi idő, vagyis július végéig van még módjuk végrehajtani a hagyományos ketrecek felszámolását.
Minderre egyébként azért van lehetősége a 182 telepnek, mert 15 tagország nem felelt meg a követelményeknek, éppen ezért ellenük - így hazánk ellen is - kötelezettszegési eljárás indult, melynek során egy akciótervet kellett készíteni az átállás ütemezésére. Ennek keretén belül van mód arra, hogy július végéig hagyományos ketrecekben maradhassanak még a tyúkok, ám a tojást étkezési céllal nem, csak feldolgozásra lehet értékesíteni.
Az EU-ban is hasonló a trend, mint hazánkban
A Baromfi Terméktanács szerint a tojás értékesítési ára 2012 12. hetében az előző évihez képest 76,5 százalékkal volt magasabb, ennek magyarázata, hogy a technológiai váltás miatt a tojóállomány 8 százalékos csökkenést szenvedett el az Unión belül. Ez pedig 10-15 százalékos tojáshiányt eredményezett a piacon. Az egyes tagállamokat eltérően érinti viszont a hiányból fakadó áremelkedés: míg néhány helyen márciusra megháromszorozódott a tojásár és elérte a két eurós kilogramonkénti mértéket is, addig például Varsóban 1,6 eurót, Brüsszelben pedig 2,71 eurót kell kiadni érte. A csehországi vélemények szerint a mai helyzet normál piacgazdasági körülmények között nem alakulhatott volna ki, hanem a piaci manipulációnak köszönhető, amelyhez hozzájárult Brüsszel ténykedése is.
Székely Sarolta
mfor.hu