2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bejelentési kötelezettséget írna elő a 3,6 millió forint (tizenötezer euró) feletti készpénzes fizetések esetén a pénzmosásról és a terrorizmus finanszírozásáról szóló törvénytervezet, mely az uniós irányelv hazai jogrendbe illesztését célozza meg. A tagállamok december 15-ig kötelesek hatályba léptetni az irányelvnek megfelelő joganyagot - írja a Napi Gazdaság.

A törvény kiegészülne az értékhatár felett készpénzes fizetést elfogadó árukereskedőkkel: a tervezet szerint a jövőben csak akkor fogadhatnak el ekkora összeget készpénzben, ha előzőleg a kereskedelmi hatóság nyilvántartásba vette őket. Az ügylethez ezenkívül "kockázatérzékenységi" alapon (egyszerűsített vagy fokozott) ügyfél-átvilágításra is szükség van, amelynek természetes személy esetén tartalmaznia kell többek között a lakcímet és az azonosító okmány számát, jogi személy esetén pedig többek közt a cégjegyzékszámot. Hasonló átvilágításra volna szükség ötszázezer forintot meghaladó pénzváltás esetében is. A bejelentett adatokat a pénzügyi információs hatóság kezeli - ez a szervezet a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP).

"A tervezet a totális állam orwelli érzését kelti" - mondta a lapnak a javaslathoz számos módosító indítványt benyújtó Hankó Faragó Miklós, az SZDSZ képviselője. Az elsődleges aggály, hogy az adatokat a VPOP kezeli, amely hatóság a pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatos ügyekben is illetékes - vagyis a tranzakciók során regisztrált adatok esetleg felhasználhatóak adóhatósági vizsgálatoknál is.

Hankó személyes érdeklődésére Veres János pénzügyminiszter cáfolta, hogy az adóhatósághoz is eljuthatnak az adatok - a Napi Gazdasággal ugyanakkor a PM közölte, a hatóság az információkat a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmen kívül felhasználhatja adócsalás, sikkasztás, csalás bűncselekmények felderítésére, és ezeket az adatokat továbbíthatja más nyomozó hatóság részére is. A törvénytervezet a várhatóan jelentős adminisztrációs költségek kompenzálásáról sem rendelkezik, így az rendkívül súlyos terhet jelent az üzleti életnek - tette hozzá a képviselő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!