Javaslatait a következő, idén októberben kezdődő pénzügyi évre szóló költségvetési tervvel együtt terjesztette elő. Eltérően az európai szokástól, ez nem egyetlen költségvetési törvényjavaslat formáját ölti, hanem politikai nyilatkozat a kormányzat számára fontos, számtalan terület jövőjéről, aminek költségvetési vonzatai vannak.
A törvényhozásban többségben lévő republikánusok keveslik a demokrata párti elnök költségcsökkentő lendületét, úgyhogy a tervekről hosszas viták várhatók. Kormányzati tisztségviselők azonban azt mondták hírügynökségeknek, hogy "szívesen dolgoznak együtt a republikánusokkal" a szövetségi deficit csökkentéséért.
Először azonban rosszabb lesz a helyzet, mielőtt javulni kezd, ami jelzi az intézkedések sürgősségét is. Néhány hete a kongresszus költségvetési hivatala 1,48 billió dolláros államháztartási hiányt becsült a most folyó költségvetési évre - ez is több a tavaly készült, 1,42 billiós idei előrejelzésnél -, ám a pénzügyminisztérium hétfőn kiadott, az Obama-javaslatoknak hátteret adó becslése már majdnem 1,65 billió dolláros deficitet valószínűsített idénre, ami a becsült hazai össztermék (GDP) 10,9 százaléka lenne. Ez számszerűleg minden idők rekordja lehet az Egyesült Államokban. A kormány mostani tervei szerint államháztartási szinten a szövetségi hiány 2015-ben közelítené meg a nemzetközileg elfogadhatónak tartott 3 százalékot a GDP-hez képest.
A súlyos eladósodás egyelőre nem veszélyezteti az Egyesült Államok lehető legjobb "AAA" adósosztályzatát a hitelminősítőknél, de fokozatosan nemzetbiztonsági és gazdaságpolitikai feszültségeket okozhat a fő partnerekkel és hitelezőkkel, köztük Kínával és az EU-val.
Az Obama-féle deficitcsökkentés kétharmada kiadáscsökkentésből származna majd, így például öt évre befagyasztanák a nem biztonsági jellegű, nem törvényesen kötelező kiadásokat. Ez kétszáz szövetségi finanszírozási, támogatási programot érint - például a kisjövedelműek fűtési támogatását is -, és 400 milliárd dollár kiadásnövekedés megtakarítását jelentené tíz év alatt. A védelmi kiadásokból 78 milliárd dollárt faragnának le, szintén már az első öt évben. Az egészségvédelmi kiadásokra 62 milliárddal jutna kevesebb 2020-ban, mint korábban tervezték. Megtakarítást hozhat a kisebb deficit finanszírozási költségének csökkenése is.
Több központi pénzre számíthat viszont az oktatás és az infrastruktúra.
A hiánycsökkentés maradékának a több adó lenne a forrása, mindenekelőtt abból, hogy nem újítják meg az előző, Bush-kormányzat adta adókönnyítéseket. Ezeket utoljára decemberben hosszabbították meg még egy évre. A gazdasági növekedés gyorsulásából is több adóbevételre számít az amerikai kormány.
A most beterjesztett javaslatokkal Obama teljesíti azt az ígéretét, hogy 2013. januárra felére csökkenti a szövetségi hiányt ahhoz képest, amit 2009. januári beiktatásakor kapott az előző kormányzattól.
MTI