A Weborvos egészségügyi hírportál szerdán közzétett elemzésében azt írta: a gyógyszertámogatás kiadása nagymértékű, 43,6 milliárd forintos túlköltést mutat, ami a cikk szerint "jelzi a megkurtított kassza tarthatatlanságát". Míg tavaly erre a célra 360,6 milliárd forintot terveztek, idén már csak 219 milliárdot, a Széll Kálmán Terv alapján "jövőre pedig további elvonást akar a kormány" - fűzték hozzá.
Ezzel együtt túlköltést mutat a gyógyászati segédeszközök támogatása is, itt összességében 3,7 milliárd forinttal lépték át a "határt". A gyógyszertárak támogatására idén 2,7 milliárd forintot fordítanak, ebből az első félévben csaknem 900 milliót fizettek ki, a többit az év hátralévő részében kapják meg a patikák, két alkalommal.
A gyógyító-megelőző ellátásokra az idén összesen 824,9 milliárd forint áll rendelkezésre a kasszában. Ebből az első félévben az időarányoshoz képest 34,7 milliárd forinttal kevesebbet költöttek. Az alapellátásban (háziorvos, fogorvos), mentésben, betegszállításban és a művesekezelésben időarányosan fogyott a pénz, míg az összevont szakellátásban 33,6 milliárd forinttal kisebb a költés. A járóbeteg-szakellátásban négymilliárddal, míg a fekvőbeteg-ellátásban 16 milliárd forinttal költöttek kevesebbet a tervezettnél. Szintén kisebb költést mutat az úgynevezett speciális finanszírozású fekvőbeteg-ellátás, itt a 67,4 milliárd forintból fél év alatt 22 milliárd forint fogyott.
A táppénzellátásra szánt kifizetések - a tavalyihoz hasonlóan - most is elmaradtak a tervezettől. Idén erre a célra 73 milliárd forintot szántak, ám az év első hat hónapjában csak 28 milliárdot használtak fel, vagyis 8,5 milliárd forinttal kevesebbet az időarányoshoz képest.
A járulékbevételeknél összesen 9,23 milliárdos elmaradás mutatkozik - írta a Weborvos.
A gyógyszergyártók és -forgalmazók előirányzott éves kötelezettségeik mintegy nyolcvan százalékát befizették az OEP kasszájába. Az éves előirányzat 52 milliárd forint, ebből 46,3 milliárd már befolyt a kasszába. Az egészségügyi portál megjegyezte: a befizetések jelentős része a termékükre kapott tb-támogatás arányában terheli a gyártókat, év végéig pedig ehhez adódik még az úgynevezett spanyol modell bevezetése révén - az innovatív gyártókat sújtó további, 10 százalékos befizetési kötelezettség is.
A tervezettnél 3,3 milliárd forinttal több folyt be baleseti adóból, az első fél év adatai szerint 24 milliárdból 15,3 milliárd megérkezett. A népegészségügyi termékadó tervezett húszmilliárdjából pedig majdnem teljesült az időarányos rész - írta elemzésében a Weborvos.
MTI