3p

A Moody's hétfői leminősítése után kijelenthető, hogy több mint tíz éve nem volt ilyen mélyen Magyarország szuverén adósságbesorolása a három nagy nemzetközi hitelminősítőnél. 1998 óta folyamatosan a mostaninál feljebb voltunk a ranglétrán, ráadásul a negatív kilátás újabb leminősítéseket előlegezhet meg. Mfor.hu-háttér.

Lassan mindhárom nagy hitelminősítőnél a bóvli kategóriába tartozik hazánk, már csak a Fitch Ratings várható leminősítése van hátra eddig. Az elmúlt évtized adatai azt mutatják, hogy a kilencvenes évek második fele óta nem ítélték meg ilyen rosszul Magyarország szuverén adósságát a cégek, a kilencvenes évek közepe óta nem fordult elő, hogy a bóvli kategóriába sorolják hazánkat.

1998 óta folyamatosan a jelenlegi szint felett

A három hitelminősítő közül a Standard & Poor's volt az első, melynél a bóvli kategóriát közelítette hazánk besorolása. A cégnél 2009 márciusa óta "BBB-" Magyarország minősítése, ami egy fokozattal van a bóvli kategória felett. Ezt követte a Moody's hétfői lépése, a hitelminősítő rögtön két fokozattal vágott vissza minket, a "Baa3" szint ugyancsak egy lépcsőfoknyira van a junk kategóriától. A harmadik cég, a Fitch Ratings 2008 novembere óta "BBB"-re értékeli hazánk adósságát, azonban a közelmúltban már felvetette egy leminősítés esélyét.

A hitelminősítések legnagyobb kockázata, hogy ha hazánk megítélése bóvli kategóriába csúszik, akkor néhány konzervatív portfóliókezelésről híres külföldi befektető kénytelen lesz eladni magyar eszközeit. Persze könnyen lehet, hogy ezek a cégek már elkezdték likvidálni hazai papírjaikat felkészülve egy esetleges további leminősítésre, így korántsem biztos, hogy tömeges eladói nyomás jönne.

A Moody's minősítési listáján legutóbb 1998 májusában voltunk ilyen alacsony szinten, mint most, akkor "Baa3"-ról "Baa2"-re minősítették fel hazánkat, azóta pedig most először csúsztunk ez alá a szint alá. Hasonló figyelhető meg a másik két nagy minősítő cégnél is: a Standard & Poor's esetében 1998 decembere óta nem voltunk "BBB" alatt, míg a Fitch 1999 októbere óta nem sorolt minket "BBB+" alá.

A piac már bóvlinak áraz?


A Moody's elsősorban a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmakkal indokolta a hétfői döntését, és hozzátették, Magyarország sebezhetősége sokkal nagyobb a régiós országoknál. A minősítő szerint a strukturális költségvetési deficit tovább fog emelkedni, a fiskális konszolidáció fenntarthatósága bizonytalan. A cég elemzői leginkább azt kifogásolták, hogy a hosszútávú, strukturális intézkedések helyett a magyar kormány a rövidtávú célokat tartja szem előtt.

A mostani lépés nyár óta érett, illetve az elmúlt hónapok megnyilatkozásai után egyáltalán nem volt meglepő. Októberben a hitelcsomag lezárásakor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalódelegációja "bátornak, de kockázatosnak" minősítette a kormány terveit, hasonló kritikákat fogalmazott meg, mint most a Moody's.

A hitelminősítő döntése után a forint gyengülni kezdett, délután ismét 280 felett volt az euró jegyzése a bankközi devizapiacon. Hazánk CDS-felára több mint 15 bázisponttal emelkedett péntekhez képest, hétfő délután 370,74 bázisponton állt.

"A CDS-piac jelenleg már a bóvli kategóriába árazza Magyarországot" - idézi a Bloomberg a Citigroup londoni elemzőjének véleményét. A 2020-ban lejáró magyar dollárkötvények hozama az HSBC piaci adatai szerint 22 bázisponttal emelkedett hétfőn hazánk leminősítése után, így 6,4 százalékot tett ki.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!