4p

Szürreális eseményt szervezett a NAV a dohányipari szereplőkkel közösen. Mialatt bejelentették, hogy kampány indul a dohány-feketekereskedelem visszaszorítása érdekében, közben az iparági szereplők feje felett lebegnek az újabb sarcok, amelyek természetesen még „nyereségesebbé” teszik a csempészetet.

Ha az egészségügyi hozzájárulást a dohányipari szereplők esetében valóban bevezetik, azzal a többszörös adóztatás esete állhat fenn, ugyanis az adó alapját képező bevételben a jövedéki adó és az áfa is benne foglaltatik. A két adónem a hazai piac legnagyobb szereplője, a Philip Morris Magyarország Kft. esetében 159 milliárd forint, vagyis a cég „valódi bevétele” csak mintegy 25 milliárd – mondta az mfor.hu-nak Németh Ferenc, a cég vállalati kapcsolatok igazgatója egy sajtóttájékoztatót követően. A céget egyébként az új adónem – ebben a tervezett dohányipari ellátó esetleges hatásai még nincsenek benne – kb. 4 évre „lenullázná”. A Philip Morris ugyanis tavaly 1,3 milliárdos nyereséget ért el és az mfor.hu által számított kiesés elérheti a 6,4 milliárdot.

Németh Ferenc amellett, hogy nem zárkózik el az arányos közteherviseléstől, bízik abban, hogy a kormány konzultál majd az iparági szereplőkkel és egy méltányosabb rendszer jöhet létre, amely nem ad újabb lökést a feketekereskedelemnek.

A dolog szürrealitását adja, hogy az mfor.hu minderről egy olyan rendezvényt követően beszélt a cég képviselőjével, amelyen egy, a dohány-feketepiac elleni kampányt mutatott be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal iparági szereplők bevonásával. Vagyis mialatt az egyik oldalon próbálnak küzdeni az adóbevételekre és a humán-egészségre is „káros” feketekereskedelem ellen, azalatt újabb sarcokat lenget be a kormányzat.

A GfK piackutató adatai szerint a 2012-ben még 5,8 százalékos feketepiac tavaly év végére 11,8 százalékra ugrott, idén pedig 12,1 százalékos volt az arány.

Eredet szerinti megoszlás (Forrás: GfK)

Az sem meglepő, hogy Kelet-Magyarország a leginkább „fertőzött” terület, azon belül is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a határhoz közel eső települések, úgy, mint Mátészalka, Nyírbátor vagy Kisvárda, ahol főként fehérorosz termékeket terítenek. Ezeken a településeken 50 százalék (!) feletti a feketepiacról származó cigaretta aránya. A GfK munkatársai egyébként a szó szoros értelmében kikukázzák a cigisdobozokat és ez alapján mérik fel, hogy hány százalékuk érkezett külföldről és mennyi után fizették meg a hazai adókat.

A NAV szerint a magyar dohánypiacra, de különösen a cigarettáéra az elmúlt másfél évben EU-szinten is egyedülálló, mintegy 15 százalékos áremelkedés volt jellemző. Ennek hatásaként az illegális piac is megélénkült. A sajtóeseményen szintén résztvevő Szabó Károly pénzügyőr, dandártábornok szerint a környező országokban 100 forintba is kerülhet egy doboz cigaretta, míg itthon 700-1000 forint körül alakul az ára, így nem meglepő, hogy burjánzik a feketekereskedelem. A keleti és dél-keleti megyéket érintő kampány, amelyet egyébként kizárólag az iparági szereplők finanszíroznak, arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy aki illegális cigit vesz, az törvényt sért. 

Az illegális cigaretta nemcsak hazánkban, hanem az EU más tagországaiban is problémát jelent. 2013-ban az Európai Unióban 10 elszívott cigarettából egy illegális termék volt. A KMPG adatai szerint az Európai Unió országai a tavalyi évben 10,9 milliárd eurónyi adóbevételtől estek el az illegális piac miatt. A csempészett és hamisított cigaretták aránya összességében 10,5 százalékra tehető. A teljes fogyasztásból számított csempész- és hamis cigarettafogyasztási részesedés tekintetében Magyarország a középmezőnyben van. Hazánkkal megegyező ez a trend Ausztriában, Olaszországban, Belgiumban és Spanyolországban. Németország, az Egyesült Királyság, Lengyelország, Svédország és Románia 10-15 százalékos arányával rosszabb ezen a téren, sőt, Franciaország és Görögország eléri a 15-20 százalékot is. A hazainál jobb mutatókat tudhat magáénak Portugália, Csehország, Szlovákia és Horvátország 5-10 százalékkal.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!