5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A "törékeny stabilizáció" kifejezéssel lehet jellemezni a magyar gazdaság jelenlegi állapotát, kilábalásról azonban még korai lenne beszélni - áll a Moody's Investors Service által kedden Londonban kiadott értékelésben, miközben az egyik cseh napilap keddi számában pozitívan méltatta a magyar költségvetési reformot.

A magyar költségvetési reformról szóló összeállítást jelentetett meg a Lidové Noviny című konzervatív cseh napilap kedden. "Annak ellenére, hogy Magyarországot állandóan gyötri a magas adósságszint, különösen az eurós adósság, az ország az utóbbi években nagy utat tett meg a hiány csökkentése terén" - írja a tekintélyes újság.

A Moody's Investors Service által a magyar, a lett és az izlandi gazdaságról kedden Londonban kiadott értékelésben az áll, hogy a "törékeny stabilizáció" kifejezéssel lehet jellemezni a három gazdaság jelenlegi állapotát, kilábalásról azonban még korai lenne beszélni. A nemzetközi hitelminősítő elemzése szerint úgy tűnik, hogy a három ország gazdaságának teljesítménye kezd egyenletesebbé válni, és a fő jelzőszámok már nem mutatnak olyan drámai zuhanásokat, mint fél évvel ezelőtt. Ezt tükrözik a helyi piacok is, amelyeken talán már mérséklődik a lefelé irányuló nyomás. Egyelőre azonban nem egyértelmű, hogy fenntartható folyamatról van-e szó, és még mindig korlátozott számban vannak olyan adatok, amelyek - stabilizáció, vagy a visszaesés ütemének enyhülése helyett - valós fellendülést jeleznek - áll az elemzésben.

A hitelminősítő szerint a balti térségen kívül Magyarországot érintette az EU-gazdaságok közül a legnagyobb mértékben a válság. Ez nem meglepő, tekintettel a jelentős külső finanszírozási igényre, valamint a beruházások és az export vezérelte növekedési modellre.

Magyarországról kedden számos pozitív hír érkezett. Kiderült például, hogy 2010-ben is megmarad a Széchenyi Kártya program garancia- és kamattámogatása. Oszkó Péter pénzügyminiszter méltatta a Széchenyi Kártya pénzügyi konstrukciót, amely szerinte a válság idején is fontos eszköz a kis- és középvállalkozások finanszírozásában.

A magyar falusi turizmus azon kevés ágazat egyike, amely profitált a válságból: egyre több vendégéjszakát töltenek el a magyarok vidéken, ugyanakkor az üdülési csekk és a tevékenység megadóztatása mindenképpen visszaveti majd ezt az ágazatot is - mondta Szabó Géza, a Baranya Megyei Falusi Turizmus Közhasznú Szövetség elnöke. Véleménye szerint a válság egyelőre azért nem vetette vissza a falusi turizmust, mert az elmúlt időszakban a magyar középosztály itt találta meg a megfelelő ár/érték arányt.

Jövő májusban indulhat meg a döner- és gyrosgyártás a török tulajdonban levő Duna Döner Kft. makói élelmiszer-feldolgozó gyárában, a beruházás sokaknak teremt majd munkahelyet. A 850 millió forintos beruházás során a 2000 négyzetméteres gyárcsarnokban korszerű daraboló és kebab-gyártó üzemet hoznak létre. A projekt 400 milliós uniós támogatással valósul meg, a többit a cég önerejéből biztosítja.

A sokáig az Európai Unió mintaországának tartott Írországban tizenhárom éve legmagasabb szintre, 12 százalékra emelkedett a munkanélküliség az idei második negyedévben. A munkanélküliség 10,2 százalékos volt az első negyedévben, és csupán 5,7 százalékos a tavalyi második negyedévben. Elemzők szerint valamikor 2010 első negyedében lábal ki az ír gazdaság a recesszióból, a munkanélküliség közel hat hónappal később tetőzik majd. A vártnál jobban teljesít ugyanakkor a kínai gazdaság: a kínai GDP 8,2 százalékos növekedését jósolja 2009-re az Ázsiai Fejlesztési Bank (ÁFB) kedden kiadott előrejelzésében. A pénzintézet - a korábbi 7 százalékról - most magasabbra tette a kínai hazai össztermék várható éves emelkedésének arányát. Ezt a nagy összegű banki hitelkihelyezések és az erőteljes állóeszköz beruházások hatásával indokolja.

A szlovák jegybank ezzel szemben az eddig vártnál nagyobb idei gazdasági visszaeséssel számol kedden ismertetett legújabb előrejelzésében. A bank szerint idén a szlovák hazai össztermék (GDP) 5,6 százalékkal hanyatlik, miközben eddig 4,2 százalékos csökkenést várt.

A világ első számú exportőrének számító Németország kivitele éves összevetésben 23,5 százalékkal csökkent az idei első félévben. Az import 18,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A német statisztikai hivatal keddi közleménye szerint az Európai Unió tagországaiba áramló kivitel az átlagot meghaladó mértékben, 24,3 százalékkal 249,8 milliárd euróra csökkent.

Az Európai Unió központi kiadásai is összefüggnek a válsággal, illetve annak kezelésével. Az unió központi kiadásai összesen 116,5 milliárd euróra nőttek tavaly, és ennek 40 százalékát közvetlenül munkahelymegtartásra és -bővítésre, versenyképességre és a gazdasági növekedés támogatására fordították - derül ki a 2008-as uniós költségvetésről kedden Brüsszelben kiadott beszámolóból.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!