Ismét csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács, az áprilisi 25 bázisponttal újabb történelmi mélypontra süllyedt 4,75 százalékon. Mindemellett az állampapírok hozamok is jelentősen lejjebb süllyedtek, a héten még a 2006-osnál is alacsonyabb szintre süllyedt a tízéves hozam, áll a Raiffeisen heti összefoglalójában. Szerdán volt olyan a kereskedésben, hogy 5,3 százalék volt a hozam (a hét évvel ezelőtti mélypont 5,35 százalék volt). Igaz, mindez csak egy rövid időre volt, azóta szignifikánsan visszaemelkedett közel 20 bázisponttal. Mindez nem egyedi jelenség a térségünkben, a környező országok is hasonlókat tapasztalnak, a héten például volt egy román kötvény-aukció, amikor a 10 éves papír 5,23 százalékos átlaghozamon kelt el.
Mindazonáltal a devizapiaci mozgások ezzel ellentétes képet adnak: a forint például a hét minden napján gyengült, de hasonlóképp a zloty is lejtmenetben volt. Úgy tűnik, hogy hosszabb lejáratú kötvények hozam esése a jelenlegi befektetői kockázat-érzékeléshez képest túl gyors volt. Mindez azt jelenti számunkra, hogy megtalálta a piac a hozamok ingadozásának alsó korlátját, és ez később csak akkor tolódhat lejjebb, ha változnak a várakozások hazánkkal kapcsolatosan. Ez egyaránt jelenti a reálgazdasági várakozásokat (melyek éppenséggel inkább javulnak), az inflációs várakozásokat (melyek viszont nagyban csökkennek), és a kockázati megítélést (ami elég lassan változik). A devizák világszintű alulteljesítése mindazonáltal azt is jelzi, hogy kamatelőny szűkülése túlságosan előrehaladt.
Az előttünk lévő csonka hét nem ígér különösebben sok fontos eseményt. A termelői inflációs statisztika csak másodvonalba tartozik ebben a ligában, és vélhetően csak azt erősíti meg, hogy alacsony ezúttal az inflációs nyomás a gazdaságban. Az MNB Növekedési Hitelprogramjának tárgyalás-sorozata a vége felé közeledik, hiszen lezárjuk áprilist. Ez azonban nem kőbe vésett határidő, bár a program tervezett júniusi indulásához lassan ideje lenne megismerni a részleteket. Kapaszkodó hiányában a nemzetközi piacok adják majd a kereskedés fő irányvonalát, ahol ráadásul kifejezetten sok fontos esemény lesz (EKB- és Fed-kamatdöntés, fontos makrogazdasági jelentések, stb.).
A magyar tőzsde továbbra sem tud lendületet venni
Míg a világ vezető tőzsdéi a pár hete elért csúcsait felé tartottak a héten, addig a magyar piac még mélyebbre süllyedt. Az index visszaesett a négyhéttel ezelőtti szintekre, eltávolodva a 18000 ponttól. Támaszt még ezen a szinten éppen hogy ad a 2011 szeptemberétől fennálló hosszú távú trendvonal, de ennek törése esetén első körben 17300-ig eshet a mutató.
A héten több nagyobb cég is éves közgyűlést tartott, ahonnan több piac befolyásoló információ is napvilágra került. A Mol közgyűlésen elfogadták az osztalékot (460Ft/részvény) és kiderült, hogy Szíriából csak jövőre várnak árbevételt. A cég másutt sem számol a gazdasági környezet jelentő s javulásával, vagy azzal, hogy kiszámíthatóbbá válik a kőlajárának és a finomítói árréseknek az alakulása.
Az olajcég maximum 2 milliárd dollárt kíván beruházni évente 2016-ig. A Mol heti mélyponton zárt június eleje óta nem látott szinteken. Evvel elejét vette a csökkenés második köre, aminek célja a tavalyi mélypontok (14800) megérintése. Immár erőteljes ellenállás a 16000 forint.
Az OTP is tartott közgyűlést, ahol elfogadták a 120 forintos részvényenkénti osztalék javaslatot. A bank rövid távon lassuló rossz-hitel növekedésre számít és "nyitva tartja a szemét" magyarországi felvásárlási célpontra. A cégnek pillanatnyilag nincs részvény visszavásárlási terve, de osztalék emelés helyett inkább azt preferálná. A bank természetesen részt fog venni az MNB hitelprogramjában. Éves szinten változatlan árbevételi margin-t várnak idénre. A részvény immár második hete rajzol ugyanolyan hosszú alsó kanócú gyertyát. Ráadásul belső hetet kaptunk (támasz: 4560, ellenállás: 4594). A 4600 forint továbbra is erős ellenállásnak bizonyul, míg alulról a 13 napos mozgóátlag (4548) erősen tolja felfelé.
A Richter 660 forintos részvényenkénti osztalékot fogadott el. Ezen kívül a közgyűlés megszavazta, hogy 10-1 arányban részvény felaprózás történjen, mert ettől remélik a forgalom élénkülését. Az esetleges átmenetei forgalomélénkülésen kívül semmilyen pozitív hatása nincs egy felaprózásnak. A részvény óriási alsó kanócot hagyott, de sikerült a 33000 forint felett zárnia. Ez talán meghozza a fordulatot és nem lesz szüksége betölteni a 31000 felett található rést. Ellenállás a 34000 forint.
mfor.hu