A S&P március végén minősítette le hazánkat a korábbi "BBB"-ről "BBB-"-ra negatív kilátás mellett. Ez a szint még éppen beletartozik a befektetésre javasolt kategóriába, azonban egy újabb leminősítés már nagyon érzékenyen érinthetné hazánk megítélését. A negatív kilátás pedig azt vetíti előre, hogy a gazdaság romlása esetén "benne van a pakliban" ez a negatív forgatókönyv.
A Fitch Ratings-nál jelenleg egy kategóriával feljebb, "BBB" besoroláson van hazánk adóssága, míg a legoptimistább a Moody's, mely továbbra is "A3"-ra értékel minket.
Már látszik a javulás, de vannak még kockázatok
"Március óta megfigyelhető volt némi javulás, azonban az államadósság 84 százalékos aránya a GDP-hez viszonyítva továbbra is jelentős kockázatot jelent, valamint félő, hogy a jövő évi országgyűlési választások után letér a jelenlegi pályáról a gazdaságpolitika - nyilatkozta Stukenbrock a Bloomberg kérdésére.
Azt a gazdasági lap újságírója is megemlíti, hogy az elmúlt hónapokban jelentős javulás volt megfigyelhető: a Bloomberg adatai szerint a forint a 26 vizsgált feltörekvő deviza közül a harmadik legjobb teljesítményt nyújtotta az elmúlt három hónapban, a magyar fizetőeszköz nyolc százalékkal erősödött az euróval szemben.
"Jelentős javulások figyelhetők meg a magyar gazdaságban azóta, hogy a Bajnai-kormány hivatalba lépett és maga mögött tudhatja a parlamenti többség támogatását" - vélekedik a S&P elemzője. "A megkezdett reformok jó irányba mutatnak, de fontos lenne azt látni, hogy nem lesz visszafordulás, illetve nem csökkennek a reformtörekvések" - tette hozzá.
Kérdés, mit akar a Fidesz
A Bloomberg cikek idézi Orbán Viktort, a Fidesz elnökét, aki a közelmúltban azt nyilatkozta, hogy ha pártja megnyeri a 2010-es választást, akkor a jelenleginél kedvezőbb feltételek mellett tervezi megújítani az IMF-megállapodást. Az ellenzéki párt első embere azt is kijelentette, hogy számára a költségvetés csak másodlagos a növekedés beindítása és a munkahelyteremtés mögött. Orbán korábban többször is kritizálta a kormányt politikája miatt, illetve felszólította a jegybankot, hogy csökkentse drasztikusan a kamatot.
"Magyarország csak lassan és fokozatosan állítja helyre a befektetők bizalmát azok után, hogy tavaly ősszel a nemzetközi piac szereplői ott hagyták az ország kötvénypiacát" - emelte ki Stukenbrock. - "Ha komolyan vesszük a Fidesz elnökének szavait, és ha valóban emelni akarják a költségvetési hiányt, akkor az a jelenlegi törékeny hangulatban komoly csapás lehet a befektetői bizalomra" - vélekedik a Standard & Poor's elemzője.
A hitelminősítő munkatársa szerint akkor fogják felülvizsgálni hazánk negatív kilátást, és esetleg változtatják stabilra, ha látják azt, hogy a deficit csökkenő pályára állt, illetve a kormány mindent megtesz azért, hogy mérsékelje a hiányt. Stukenbrock szerint ha azt látják jövő tavasszal, hogy az új kormány nem tekinti elsődlegesenek a hiánycsökkentést, akkor az megerősítheti a jelenlegi negatív kilátást. "Jelenleg még nagyon sok a kérdőjel" - tette hozzá az elemző a Bloomberg kérdésére.
Beke Károly