6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi devizatartalékok elmúlt 15 évben tapasztalt töretlen emelkedése 2015-ben megszakadt. Az ennek kapcsán megjelenő elemzések egyrészt számba veszik a csökkenés mögötti okokat, másrészt választ keresnek arra a kérdésre, hogy trendfordulóval állunk-e szemben, vagy hosszabb távon a trend folytatódására számíthatunk-e. A vita természetesen még nem dőlt el, ami nem meglepő annak fényében, hogy az újabb és újabb válságok folyamatos kihívások elé állítják a jegybankokat: a tartaléktartás céljai és a devizatartalékok megfelelő nagysága is mozgó célpontot jelentenek. A következőkben Mihálovits Zsolt, Tapaszti Attila és Veres István, a Magyar Nemzeti Bank szakembereinek cikkét közöljük.

Trendforduló?

Trendforduló?

Egyelőre nincs konklúziója annak a nemzetközi vitának, hogy igazi trendfordulónak vagyunk-e tanúi, és a jegybankok által tartott devizatartalékok csökkenése tovább fog folytatódni, vagy csak ideiglenes csökkenésről van szó egy alapvetően hosszabb távú, továbbra is felfelé irányuló trendben. Értelmezésünkben a vélemények csak látszólag mondanak ellent egymásnak egyrészt a devizatartalékok eloszlásának ferdesége, másrészt az amerikai dollár felértékelődése miatti árfolyam-átértékelődési hatás, harmadrészt pedig az előrejelzések eltérő időtávja miatt.

A devizatartalékok eloszlása globális nem egyenletes, hanem erős ferdeséget mutat, ezért nehéz általános megállapításokat tenni. A világ három legnagyobb devizatartalékával rendelkező ország adja a teljes devizatartalék állomány majdnem felét, illetve a tíz legnagyobb adja az állomány majdnem háromnegyedét. A teljes állományra nézve tehát meghatározó, hogy milyen folyamatok zajlanak ezen országok gazdaságában, és hogy milyen politikát követnek a nagy tartalékfelhalmozó jegybankok 2. A nyersanyag árak elmúlt időszakban tapasztalt csökkenése nyilvánvalóan jelentős hatással volt a nyersanyag exportáló országok devizatartalék szintjére (pl. Brazília, Oroszország és Szaúd-Arábia). A csökkenő export bevétel szükségessé tette a keletkező költségvetési deficitek „kipótlását” a devizatartalékok felhasználásával, amit csak erősített a kapcsolódó tőkekiáramlás következtében gyengülő devizaárfolyamok intervenciókkal történő támogatása.

Ugyanakkor számos nagy devizatartalékkal rendelkező országban nem tapasztalhatóak a fenti folyamatok. Japán, Dél-Korea vagy India esetében stagnált vagy éppen kis mértékben növekedtek a devizatartalékok. A svájci devizatartalékok pedig mintegy megduplázódtak az elmúlt három évben a svájci jegybank által alkalmazott devizapolitika következtében.

A devizatartalékok csökkenésében szerepet játszó másik jelentős tényező az árfolyam-átértékelődési hatás. A nemzetközi devizatartalékokat amerikai dollárban tartja számon a Nemzetközi Valutaalap, és sor ország is dollárban denominált értéket publikál. A jegybankok viszont tipikusan nem egy devizában tartják tartalékaikat, hanem különböző megfontolások mentén diverzifikált portfóliókat alakítanak ki. A dollár felértékelődése pedig a nem dollárban denominált eszközök értékét csökkentette 3.

Végül fontos sarokpontja a vitának, hogy milyen időtávon próbáljuk előre jelezni a jövőbeli folyamatokat. A közeli és talán a középjövőben a fenti folyamatokra vonatkozóan az elemzők többsége nem számít változásra. Még ha a dinamika terén jobban is megoszlanak a vélemények, az irány szempontjából nagyobb egyetértés látszik. A dollár további potenciális erősödése, a nyersanyag árak nyomottsága vagy a feltörekvő országokban megfigyelt tőkekiáramlás mind a devizatartalékok további csökkenése irányába mutat.

Hosszú távon azonban a devizatartalékok dinamikáját leginkább a tartaléktartás változó, mégpedig folyamatosan bővülő céljai befolyásolják. A jegybankok már régen nem csak a monetáris politika, azon belül az árfolyam-politika támogatásának céljával halmoznak fel devizatartalékokat. Ma már a célok széles tárházába tartozik például a piaci bizalom erősítése vagy a generációk közötti vagyontranszfer is.

Továbbá a „biztosítási” célból felépített saját devizatartalék felhalmozásnak kevés alternatívája látszik. A közös alap létrehozása (reserve pooling) vonzó lehetőség lehet a nagyobb tartaléktartási költséggel szembesülő jegybankok számára. Azonban ez a stratégia egy globális válság és általános tőkekivonás esetén már nem hatásos. Hasonlóképpen, a bilaterális swap megállapodásokat (swap line) is lehet a tartaléktartás alternatívájaként kezelni, de igazán csak akkor, ha az permanens és nem feltételes eszközként funkcionál.

Az elmúlt évtizedek pénzügyi válságai rámutattak, hogy a megfelelő devizatartalék méret nehezen határozható meg, mivel a válságok természete, kiváltó okai és az arra adott válaszok is folyamatosan változnak. A globális tartalékállomány növekedése részben tudatos folyamat, a fent említett válságok következménye, részben viszont nem szándékolt, inkább egyéb célok, például egy követett árfolyam politika következménye. Ez áll többek között a kínai tartalékok jelentős bővülése mögött is. A kínai tartalékállomány jelentős mértékű növekedése átírta a korábbi írott és íratlan szabályokat a még kezelhető tartalékok mértékéről és példaértékű volt más, főleg ázsiai ország számára is, amelyek szintén hasonló exportorientált gazdasági növekedési modellt követtek. A hagyományos modelleket a tartalékok megfelelő nagyságáról folyamatosan felülírja az idő és az újabb és újabb válságok.

2 Ez különösen igaz a csúcsán mintegy 4000 milliárd dollárt kitevő kínai devizatartalékra. A globális tartalékokban bekövetkező csökkenés fele a kínai tartalékok leépüléséhez köthető.

3 Még akkor is, ha az amerikai dollár továbbra is domináns szerepet tölt be, és a devizatartalékok kétharmadát „zöldhasúban” tartják a jegybankok.
 

Deutsche Bank: The „Great Accumulation” Is Over: FX Reserves Have Peaked, Beware QT, Mar-ket Research, 2015. szeptember
Ben S. Bernanke: The Global Savings Glut and the U.S. Current Account Deficit, 2005. március
Francis Warnock, Veronica Warnock: International Capital Flows and U.S. Interest Rates, NBER discussion paper, 2006. szeptember
Daniel Carvalho, Michael Fidora: Capital inflows and euro area long-term interes rates, ECB working paper, 2015. június
Claudio Borio, Piti Disyatat: Global imbalances and the financial crisis: Link or no link?, BIS working paper, 2011. május
International Monetary Fund: Assessing reserve adequacy; IMF Staff Report, 2015. április


Mihálovits Zsolt, Tapaszti Attila, Veres István
A szerzők a Magyar Nemzeti Bank munkatársai

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!