Az ilyen jellegű finanszírozás 90 százalékát a kis- és középméretű vállalkozások veszik igénybe - tette hozzá Rédei Judit az MFSZ alelnöke.
A világ faktoring piacának 70 százaléka esik Európára, ezen belül a finanszírozás háromnegyede öt országra - Anglia, Olasz-, Francia-, Spanyol-, és Németország - jut. Közép-Kelet-Európában Magyarország az ötödik helyen áll. Azokban az országokban fejlett a faktoring, ahol erős a kkv-szektor.
Az MFSZ tagjai által tavaly megvásárolt 866 milliárd forintos követelésre 115 milliárd forintot fordítottak a faktoring cégek. A finanszírozás 70 százaléka esett az ipari és kereskedelmi szektor cégeire. Az elmúlt négy évben a faktoringot igénybe vett mikrovállalkozások részaránya 40 százalékról 10 százalékra esett vissza, ennek oka az, hogy a válság a kis cégeket viselte meg leginkább.
A 2003-ban alapított Magyar Faktoring Szövetségnek 23 rendes és 3 pártoló tagja van. A tagok közül 5 bank, 4 banki faktorcég, 14 pedig magánszemélyek tulajdonában lévő társaság. A szakmai szervezet üdvözölte, hogy az új Polgári törvénykönyvbe (Ptk.) önálló fejezetként került be a faktoring.
Az MFSZ most azt szeretné elérni a kormánynál, hogy hozza létre a Széchenyi Növekedési Faktoringot. Ennek lényege az lenne, hogy az Új Széchenyi Terv keretében az állam kedvezményes forrást adna a faktoring cégeknek, amelyek abból csak kkv-ket finanszíroznának követeléseik megvásárlásával. Jelenleg banki hitelből vásárolják meg a követeléseket.
MTI