2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A japán kormány újabb, 3,5 ezer milliárd jenes (24 milliárd euró) ösztönző csomaggal próbálja az akadozó gazdasági növekedést ismét lendületbe hozni.

A program keretében az alacsony jövedelmű háztartások üzemanyag- és vásárlási utalványokat kapnak, a leszakadó régiók pedig központi támogatásban részesülnek. Működésük fenntartásához hiteltörlesztési támogatást kapnak a kis- és középvállalatok. A 2011-es földrengés és szökőár által sújtott régiók kiemelt támogatást kapnak. Óriási tőkeinjekciókkal, gazdaságösztönző programokkal és szerkezet-átalakító reformokkal fémjelzett kétévnyi "Abenomics" gazdaságpolitika után is óriási kihívások előtt áll Japán.

A monetáris politika agresszív lazításával sikerült áremelkedést előidézni, és kihúzni az országot a gazdaságot évek óta bénító deflációs fázisból. A hatalmas tőkeinjekcióknak köszönhetően a jen gyengült, az exportőrök bevétele emelkedett, a részvényárfolyamok erősödtek. Az áfa áprilisi - 5 százalékról 8 százalékra - emelése azonban megakasztotta a folyamatot, de jövőre a további ösztönző intézkedéseknek köszönhetően a növekedés folytatódására lehet számítani.

Japán az iparosodott országok körében a leggyorsabban öregedő ország. Lakosságának több mint egyharmada 60 év feletti, a választójoggal rendelkezőknek pedig több mint 60 százaléka 50 év feletti. Abban az esetben, ha Japán nem külföldi bevándorlókkal tölti be a keletkező munkahelyeket, a gazdaság termelékenységét kell fokoznia.

Az "Abenomics" gazdaságpolitika mélyenszántó reformokkal készül ezt elősegíteni. Abe Sindzó miniszterelnök reformtörekvései azonban az idősödő lakosság ellenállásába ütköznek, különösen a mezőgazdasági, az egészségügyi szektorban, illetve a kereskedelmi liberalizáció területén.

A japán államadósság jelenleg a GDP mintegy 240 százalékára tehető, ami a legmagasabb arány az iparosodott országok között. Az adósság azonban túlnyomórészt a lakossággal szemben áll fenn, és problémamentesen kezelhető, mert a költségvetési hiányt részben a jegybank finanszírozza, illetve az állampapírok alacsony kamata miatt a törlesztési teher is alacsony. Szakértők szerint azonban Japán nem lesz képes a végtelenségig "pénzt nyomtatni" és adósságot adósságra halmozni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!