2p

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új devizaegyensúly-mutatót (DEM) vezet be, valamint szigorítja a devizamegfelelési szabályokat a bankok számára annak érdekében, hogy csökkenjen a bankrendszer rövid külföldi forrásokra való ráutaltsága és ezáltal mérséklődjön az ország sérülékenysége - közölte a jegybank kedden.

A közlemény szerint az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa 2015. július 7-én fogadta el a devizafinanszírozás-megfelelési mutató (DMM) módosításáról, illetve a devizaegyensúly-mutató (DEM) bevezetéséről szóló rendeleteket, miután egyeztetett a hazai bankszektorral és az Európai Központi Bankkal. Az új MNB-rendeletek 2016. január 1-jén lépnek hatályba.

Az új jegybanki szabályozás bevezetésével a bankrendszer rövid külső adóssága az új előírások hatására akár 2-3 milliárd euróval, 6-7 milliárd euróra is csökkenhet 2016 végéig, ami mérlegfőösszeg-arányosan 6 százalékos értéket jelent.

Az MNB kifejti, hogy a bankrendszer rövid külföldi forrásokra való ráutaltságának csökkentése, illetve az emelkedés megakadályozása pénzügyi stabilitási szempontból kiemelt fontosságú. A jegybank az új intézkedésekkel tovább mérsékli a bankrendszer, és így az ország sérülékenységét.

A jegybank emlékeztet arra, hogy 2007-2008 során a rövid külföldi források több mint megduplázódtak - 8,5 milliárd euróról csaknem 20 milliárd euróra nőttek -, ami rendszerszintű problémákat okozott a bankrendszerben és a pénzügyi piacokon. 2010-től a megváltozott külső környezet és a gazdaságpolitikai fordulat következtében elindult egy erős mérlegkiigazítás, így a bankrendszer külföldi adóssága a historikus maximumról, 42 milliárd euróról 19,5 milliárd euróra esett 2015 első negyedévének végére.

Eközben a rövid külföldi adósság 20 milliárd euróról mintegy 9,5 milliárd euróra zsugorodott. A folyamatos alkalmazkodás ellenére a rövid külső források aránya a bankrendszer mérlegfőösszegéhez viszonyítva még mindig közel 9 százalékos arányt képvisel a 2002-2003 évi 6 százalékkal szemben - hangsúlyozza az MNB.

A DMM szigorításával kapcsolatban kifejtik: 2016-tól stabil forrásként már nem lehet figyelembe venni a swap-állományt, illetve a DMM elvárt szintje is 100 százalékra emelkedik. Az új DEM szabályozás pedig a mérlegen belüli devizális eltérést korlátozza a mérlegfőösszeg 15 százalékban, ezzel mérsékelve a bankok swap-piacra való túlzott ráutaltságát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!