3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világpiaci ártól és a forint árfolyamától függően 35-55 milliárd forint többletköltség jut a nem egyetemes szolgáltatói körben lévő földgázfelhasználókra az energiaügyekért felelős miniszter április közepén hatályba lépett rendelete miatt - közölte az Ipari Energiafogyasztók Érdekképviselete Egyesülés (Ipenerg) csütörtökön.

A hatályos szabályozás ugyanis a stratégiai biztonsági földgázkészletből a július elsején kezdődő gázévben 285 millió köbmétert felszabadít, amit az E.ON és a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport értékesíthet a lakosságot és a kiemelt intézményeket ellátó egyetemes szolgáltatóknak, illetve a távhő termelőknek.

A biztonsági készletezéshez minden fogyasztó hozzájárul, nem csak az egyetemes szolgáltatói körben ellátott földgázfelhasználók, a költségeket viszont minden fogyasztóval megfizettetik. A becsült földgázárak alapján a lakosság ezzel 4-6 milliárd forint árelőnyhöz jut, mert a tárolókban még olcsóbb földgáz került.

Versenyhátrányt okoz az is, hogy az évi 4,5 milliárd köbméter osztrák-magyar határkeresztező kapacitás döntő hányadát ez a két cég kötheti le egyenként napi 4 millió köbméter mennyiségben.  Ez azt jelenti, hogy "szabad" felhasználásra évente mintegy 700 millió köbméter lesz elérhető. Ebből következően a magyar ipari fogyasztók a 2011/2012-es gázévben is el lesznek vágva az olcsó gázforrásoktól, így drágábban juthatnak hozzá a gázhoz, mint a térségben működő versenytársaik. A számítások szerint a - a nemzetközi áraktól és a forint árfolyamától függően - ez 30-50 milliárd forint többletterhet jelent a szabadpiaci szereplőknek.

"Az Ipenerg  fel kíván lépni magyar gazdaság érdekeit sértő, az EU előírásokkal nem összeegyeztethető szabályozás ellen" - olvasható az egyesülés közleményében. A szervezet a közeljövőben megoldási javaslatokat juttat el az  illetékes minisztériumhoz és ezzel párhuzamosan társadalmi vitát kezdeményez a kérdésben. A közlemény hangsúlyozza: "álláspontunk szerint a többirányú keresztfinanszírozásoktól terhes gázárrendszer, valamint a biztonsági készletezés szabályozása teljes felülvizsgálatra szorul, a szabályozás átgondolásával már rövidtávon is jelentős költségektől lehet megszabadítani a földgázfogyasztókat".

A változtatások azt is jelentik - érvel az Ipenerg -, hogy  mintegy 40 milliárd forinttal lényegében a távhő termelőket támogatják. Így viszont nincs szükség a kötelező átvételi rendszerre (kát). Mint ismert kát a megújuló és a hővel kapcsoltan áramot termelők "támogatása", amit a végfelhasználó a villanyszámlában fizet meg.

Az Ipenerg közleménye utal arra, hogy a kapcsoltan termelt távhő-technológia zsákutca a fajlagosan magas beruházási költségek miatt, holott ezek az erőműtársaságok azt állítják, hogy hatékonyak és import gázt takarítanak meg.

Az Ipari Energiafogyasztók Érdekképviselete Egyesülés álláspontja szerint az újabb jogszabályok beleillenek abba az évek óta folyó gyakorlatba, miszerint az állam és az energialobbi a nagyfogyasztók kárára állapodik meg egymással.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!