Egyelőre befejezte Orbán Viktor, az ellenzék vezérei reagálnak a felszólalásra.
13:42
"A legfontosabb ma a nyugodt és biztos kéz. Annak a nemzeti összefogásnak a fenntartása, mely 2010-ben megadta a kétharmados lehetőséget, hogy a bajokat elhárítsuk és a hibákat kijavítsuk. Kalandokra nincs szükségünk, akármekkora nyomás is nehezedik ránk" - emeli ki a kormányfő. Itt jön a hétvégén már elsütött "viharkabátos hasonlat".
Orbán szerint már biztos, hogy elhúzódó válságra kell számítani, mivel a gyors válságkezelés eszközeit elvetették a miniszterelnökök, nem fognak kibocsátani eurókötvényeket, az EKB nem fog az elsődleges piacon kötvényeket vásárolni, és nem adnak több pénzt a bajba jutott államok megsegítésére.
"A jövő év, különösen annak első fele viharos lesz Európában és viharos lesz nekünk is. Okosan és körültekintően kell felkészülni erre, újabb elemekkel kell kiegészíteni az Országvédelmi Költségvetést, csökkenteni kell a növekedési előrejelzéseket és magasabb euró/forint árfolyammal kell számolnunk, mint ahogy korábban remélhettük. Közben pénzügyi védőháló is kell, amire ma nem tudok jobb megoldást, mint az IMF-fel kötendő új típusú megállapodás" - emeli ki Orbán. Hozzáteszi: Matolcsy György vezeti a Növekedési Akcióterv összeállítását, ez gúnyos tapsot kap az ellenzéki sorokból.
13:40
"A megújulás eddigi eredményei kézzelfoghatóak: Magyarország ma megáll a maga lábán, 3 százalék alatti a hiány, csökken az államadósság és tíz- százezerek szabadulnak ki az adósrabszolgaság csapdájából" - mondja Orbán. Hozzáteszi: ma még annak kell örülnünk, hogy állunk a lábunkon és nem annak, hogy javulnak az eredményeink.
13:38
"A tehermegosztás politikája megosztja a terheket az állam, az üzleti szféra és a családok között, ide tartozik a bankadó, a válságadók és a végtörlesztés is" - mondja Orbán, majd hozzáteszi: a Bankszövetséggel zajló tárgyalások konstruktívak és a helyes úton zajlanak.
13:36
"A mi célunk világos: van egy új verseny, amiben mi a nyertesek közé akarunk tartozni. Az a célunk, hogy a gazdasági válság után Magyarország legyen Európa egyik legversenyképesebb állama. Mi úgy ismerjük hazánkat, mint aminek megvannak az adottságai, ezért most is képesek leszünk Európa egyik legversenyképesebb gazdasági rendszerét felépíteni" - véli Orbán. Ebben szerinte a legnagyobb akadály a múlt hibái, mint az államadósság, a munkanélküliség és a nemzetgazdaság általános gyengülése. A miniszterelnök itt a 2002-es statisztikákat (államadósság, munkanélküliség stb.) veszi elő.
13:34
"Nekünk a saját magunk, és nem mások fejével kell gondolkodnunk" - szögezi le a kormányfő. Szerinte nem szabad mások érdekeit szem előtt tartani a döntésnél. Két küzdelemben veszünk részt: egyrészt a múlt hibáinak kijavítása, másrészt az eurózóna válsága ez. "Az eurózóna válság nem Magyarország válsága. A válság a 17 tagállam válsága, de Magyarországot is rosszul, sőt fájdalmasan érinti, tehát elemi érdekünk, hogy sikerüljön belőle kilábalnia Európának, de nem tőlünk ered, nem mi okoztuk" - hangsúlyozza.
13:33
"Kétségkívül olyan időket élünk, amikor nem könnyű tájékozódni, hiszen öröknek vélt dogmák dőlnek meg, egyre több olyan dolog történik, amit korábban senki nem gondolt volna". Orbán szerint világosan tisztázni kell, mi történik körülöttünk, mik a céljaink és mit teszünk a célok elérése érdekében.
13:32
"Magyarország álláspontját majd a magyar parlamentnek kell kinyilvánítania, bár volt nyomás, hogy az ott összegyűlt kormányfők azonnal csatlakozzanak a megállapodáshoz, de ezt a magyar jogrend nem engedte meg, ugyanis a szuvereitást befolyásoló kérdésekben parlamenti döntésre van szükség" - emeli ki a miniszterelnök.
13:30
"Azért akarnak összehangolt kötvénykibocsátást a tagállamok, hogy a kibocsátások ne torlódjanak fel a piacon. Ez Magyarország számára is fontos, hiszen mi is a piacról finanszírozzuk magunkat" - mondja Orbán.
13:24
A dokumentum azt is tartalmazza, hogy ha nem lehet megállapodni, akkor a 17 eurót használó tagállam állapodjon meg. "Létezik olyan jogi megoldás, ami az Európai Unió felbontása nélkül lehetőséget ad a 17 tagállamnak arra, hogy szerződést kössön és létrehozzon egy költségvetési uniót" - véli Orbán.
A magyar kormányfő szerint a 17 tagállam megállapodása érinti az országok szuverenitását, hiszen be lehetne építeni passzusokat a tagállami költségvetésekbe. "Az eurózóna tagállamai elszánták magukat arra, hogy a közös pénz után létrehozzák a költségvetési uniót, majd a teljes gazdasági uniót és egyre több jel mutat afelé, hogy a teljes politikai uniót. Ezért a magyar parlamentnek nagyon meg kell gondolnia, milyen viszonyt alakít ki ezzel a dokumentummal".
13:23
"A magyar nemzetgazdasági érdek az, hogy az adózásban futott versenyt ne adjuk fel, az adózásból származó előnyt ne adjuk ki a kezünkből" - mondja a miniszterelnök.
13:20
"2010 júniusa óta bedőlt Görögország, külső pénzügyi segítség nélkül nem tudott volna talpon maradni Portugália és Írország. Ezek a problémák mind az államok eladósodásából fakadtak" - mondja Orbán a közös európai nyilatkozattal kapcsolatban.
A magyar kormányfő szerint a piaci feszültségek kiéleződése azt jelenti, hogy emelkedtek az európai kamatok, illetve erősödik az azzal kapcsolatos aggodalom, hogy a hitelezők nem fogják visszakapni pénzüket. Ez nem meglepő, mivel korábban az EU is úgy döntött, hogy a görög válság árának egy részét a magánhitelezőknek kell megfizetniük. "Sokak szerint ha ez egyszer megtörténhetett Görögországgal, akkor miért ne történhetne meg más országokkal" - emeli ki.
"A dokumentum leszögezi, hogy a görög eset egyszeri volt, soha többet nem fogják bevonni a magánhitelezőket a válságkezelésbe" - szögezi le Orbán.
13:14
"Azért kértem most szót, hogy tájékoztassam önöket a csúcstalálkozó eredményeiről" - kezdi Orbán. A képviselők megkapták a kormányfőtől az EU-csúcs dokumentumait, a miniszterelnök most ezeket mutatja be. Orbán kiemeli: Magyarország továbbra is erőteljes támogatója és szószólója Szerbia uniós csatlakozásának, fontos lett volna, ha már a múlt heti csúcson tagjelölti státuszt kapott volna déli szomszédunk, ezt a célt azonban nem sikerült elérni, ugyanis elhalasztották a döntést.
13:12
Kis késéssel ugyan, de lassan talán megkezdődik a parlament hétfői ülése. Rögtön a miniszterelnök kap szót, aki "Az euróválságról" címmel fog beszélni.
12:47
A költségvetés módosításával kapcsolatban a Fidesz frakcióülése után Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy a 2012-es büdzsé főszámait nem szabad módosítani.
"A főszámokat nem csak hogy nem kell, hanem nem is szabad módosítani. Van egy világos gazdaságfelerősítő, -megerősítő stratégiánk, ahhoz bizonyos államadóssági számok, költségvetési hiányszámok tartoznak. Tehát azokon nem akarunk változtatni, azokat tartani kell, dacára annak, hogy kisebb lesz a növekedés, és gyengébb lesz a forint, mint ahogy ez még az október eleji időkben látszott" - közölte a miniszterelnök.
Orbán Viktor igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy látják-e már, hol lehet a büdzsében a szükséges 100-200 milliárd forint. Kifejtette: vasárnap este Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel megtárgyalták a kérdést, van javaslatuk, amelyet a kormány szerdán tárgyal meg. Arra, hogy kiadáscsökkentő vagy bevételnövelő intézkedések várhatók-e, azt mondta: erre a kormányülés után adnak majd választ.
"Ez egy ország. Egy ország életének vannak pillanatai, amelyek fontosak, vannak szabályai, amelyeket be kell tartani, vannak dolgok, amelyeknek meg kell történniük" - hangsúlyozta, kiemelve, hogy költségvetés nélkül nem maradhat egy ország. (MTI)
Háttér
Bombaként robbant a hír péntek reggel, hogy Nagy-Britannia mellett Magyarország is elutasította a marseilles-i EU-csúcson hozott megállapodást a szigorúbb fiskális szabályokról. A hírre a forintot percek alatt 310 közelébe ütötték a korábbi 305 körüli árfolyamról. Később Orbán Viktor miniszterelnök pontosított: nem utasítjuk el a megállapodást, csak a parlament felhatalmazása kell annak aláírásához, mivel az új szabályok beavatkozást jelentenek az ország szuverenitásába.
Szintén pénteken a magyar kormányfő arról beszélt, hogy újra kell tervezni a jövő évi költségvetést, ez a munka pedig már a hétvégén megkezdődik. Vasárnap aztán a köztévének adott interjút Orbán, melyben kifejtette: egyrészt a korábban vártnál alacsonyabb növekedési ütem, másrészt pedig a gyengébb forint miatt van szükség arra, hogy átszámolják a költségvetést. A miniszterelnök kiemelte, hogy a korábbi másfél százalékos növekedési terv helyett most legfeljebb fél százalékos bővülésre látnak lehetőséget. A büdzsé tervezete eredetileg 268 forintos euróárfolyammal kalkulált, azonban készítettek alternatív forgatókönyvet 300 forintos euróra is, azonban az a tartalékok kárára fedezte volna a különbözetet.
Szakemberek szerint az újratervezés 100-200 milliárd forintos további kiigazítási szükségletet jelent a büdzsében, vélhetően erről és az EU-csúcsról fog beszélni Orbán a hétfői napirend előtti felszólalásában.
Beke Károly
mfor.hu