3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A privát banki ügyfelekre, bizalmi vagyonkezelőkre külön oda kell figyelniük a pénzügyi szolgáltatóknak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ma közzétett egy útmutatót a pénzügyi szolgáltatóknak, amely alapján el kell készíteniük a pénzmosás elleni intézkedésekről szóló belső szabályzatukat. Ezek kötelező tartalmi elemek, de a legérdekesebb része a rendeletnek a kockázat szintjének beazonosításához nyújt segítséget. Így a bankok könnyebben meg tudják ítélni, hogy adott számlatulajdonos tevékenysége különös odafigyelést igényel, vagy elég a szokásos rutineljárást lefolytatni.

Az NGM szerint például a bizalmi vagyonkezelés (trust), illetve a privát banki szolgáltatás a magasabb kockázatú, tehát alaposabb ellenőrzést jelentő csoportba tartozik. Azzal együtt, hogy a bizalmi vagyonkezelésben részt vevők adatait egy központi nyilvántartóban gyűjtik, ahonnan, ha szükség van rá, a jogosultsággal rendelkező szervek lekérhetik az információkat.

Azonban a konstrukció, a sajátos jellege miatt - a vagyonrendelő, mint tulajdonos ezt a jogot átruházza a vagyonkezelőre, aki a harmadik szereplő, a kedvezményezett érdekét szem előtt tartva hasznosítja a vagyont - eléggé kitett az árnyékgazdaságnak, ezért kapja a megkülönböztetett figyelmet a jogalkotótól (no meg az európai uniós direktíváknak is meg kell felelnünk). Itt nem százmilliókkal gurigáznak, jóval nagyobb tétekben folyik a játék. Ezért a bizalmi vagyonkezelés mindig is a rizikós ügyletek közé tartozott hatósági szempontból.

Képünk illusztráció 

A bizalmi vagyonkezelés intézményét három éve vezették be Magyarországon. Egy angolszász típusú ügyletről van szó, amely még mindig keresi a helyét a hazai jogrendben: az MNB felügyeleti jogosítványai például nem terjednek ki a bizalmi vagyonkezelésre, a jegybanknak így korlátozottak az intézkedési lehetőségei.

A bevezetési szakaszon tehát épphogy túljutott a bizalmi vagyonkezelés, s kérdés, a pénzmosás elleni intézkedések mekkora adminisztratív akadályt állítanak az üzlet bővülése elé. Azaz a teljes diszkrécióra vágyó megbízókat mennyire riasztja el a magas szintű ellenőrzés.

A rendelet más tényezőket is besorol a magasabb kockázatúak közé, amelyek a magyar cégvilág nagypályás játékosai számára nem lehetnek ismeretlenek. Így például:

  • Az üzleti kapcsolat szokatlan körülmények között zajlik.
  • A társaság tulajdonosi szerkezete a társaság üzleti tevékenységének jellegéhez képest szokatlannak vagy túlzottan összetettnek tűnik.
  • A felügyeletet ellátó szervek által jelentős mértékűnek tekintett készpénzforgalmat bonyolítanak.
Persze azt nem állítjuk, hogy ismert oligarcháink könnyedén fennakadnának a pénzmosás elleni vizsgálatokon, de találni olyan helyzetleírást a magas kockázatúak között, amelyek nem teljesen idegenek a honi üzleti élettől.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!