Varga Mihály elmondta: nem csak a kormány mondja azt, hogy a következő évben nem irreális a hazai össztermék (GDP) 3 százalék körüli növekedése; egyre több elemző, külső intézmény – köztük a kormánnyal szemben kritikus intézmények is – arról beszélnek, hogy 2015-2016-ban Magyarország szempontjából inkább pozitív kockázatokat látnak, "jó esély van arra, hogy fölfelé korrigálják a növekedési előrejelzéseket”. Megjegyezte, hogy a magyar kormány is ezt teszi.
Varga Mihály kiemelte: a 2014-2020 közötti új, európai uniós fejlesztési ciklus „jó eszköz ahhoz, hogy megtartsuk a gazdasági növekedés lendületét”. Megismételte, hogy míg a 2007-13-as ciklusban a források mindössze 16 százalékát költötték gazdaságfejlesztésre, most a 60 százalékát fogják ilyen célra fordítani.
Varga Mihály előadásában úgy összegezte a magyar gazdaság jelenlegi állapotát: "nincs még okunk hátradőlni, de egyre inkább olyan ország vagyunk, amelyik jó példa lehet, és nem rossz példaként emlegetnek". Kifejtette: Magyarország nagy utat tett meg 2010 óta, amikor Görögországgal egy lapon emlegették, olyan országként, amelyik külső segítségre szorul. A gazdaság mélyrepülésben volt, 12 százalék volt a munkanélküliség, és az államadósság megállíthatatlanul nőtt - sorolta. Ma érdemes megnézni a különbséget a 3 éves görög állampapír és a hasonló lejáratú magyar kötvény hozama között – mondta.
Kiemelte, a tavaly elért 3,6 százalékos GDP-növekedés a második leggyorsabb volt az Európai Unióban Írország után. A növekedéshez hozzájárultak az európai uniós források, a fogyasztás és a beruházások bővülése - a beruházási ráta meghaladja a 21 százalékot –, valamint az exportteljesítmény –sorolta. Nőtt az ipari termelés és a foglalkoztatottság, miközben a kormány szigorúan három százalék alatt tartotta az államháztartási hiányt – mondta. Hozzátette: a növekedés fenntartásához szükség van a hitelezés bővülésére, a bankadó jelentős csökkentése – amelyet februárban jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök – hozzájárulhat ehhez.
A nemzetgazdasági miniszter kijelentette: a kormány új, ügyfélbarát adórendszert vezet be a 2016. január 1-jén hatályba lépő új adóeljárási törvénnyel. "Újraszabjuk a kereteket, és ehhez próbáljuk igazítani az adóhivatal szemléletét” - mondta. A tárcavezető kijelentette: ha hat hónap alatt nem zárul le egy adóvizsgálat, ott az adóhivatallal is baj van, szükség van a rendszer megváltoztatására. „Olyan magatartást várunk el a NAV-tól, amely nem fékezi, hanem segíti a gazdasági növekedést, és támogatja a gazdaság szereplőit” - mondta.
Kifejtette: jelenleg az egész adófilozófia arra épül, hogy mindenki rossz adózó. Túlzott a szigor, és kevés az adóhivatal mérlegelési lehetősége. Ehelyett meg kell tudni különböztetni a jó adózót és a rossz adózót, és el kell érni, hogy a hivatal „józan belátással közeledjen az adózókhoz” - fogalmazott. Megjegyezte, az idén bevezetett új elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) célja, hogy megelőzzük a nagyüzemi áfa-csalásokat, ugyanakkor ronthatja a versenyképességet, ha nőnek a vállalkozások adminisztratív terhei. A miniszter hozzátette: a kormány azt szeretné, ha 2017-ben a magánszemélyeknek már nem maguknak kellene adóbevallást készíteniük.
MTI