A jövő héten megjelenő 9 kiírás közül 5-öt a Nemzetgazdasági Minisztérium fog menedzselni annak ellenére, hogy az EU-pályázatok a Miniszterelnökséghez tartoznak. Ez is jelzi azt a törekvést, hogy a mostani ciklusban a Magyarország számára megszavazott 34 milliárd euró 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja a kormány szemben az előző ciklus 16 százalékával.
A 20,4 milliárd eurós gazdaságra jutó összegből (az éves magyar GDP kb. 20 százaléka), körülbelül 4000 milliárdot fog az NGM menedzselni. Ebből 2600 milliárdot kezel majd a gazdaságfejlesztés és innovációs program, 1200 milliárd jut területfejlesztésre és 260 milliárd a közép-magyarországi, fejlettségben legjobban álló, ezért külön kezelt magyar régióra.
Tovább bontva a milliárdokat, 467 milliárd forint jut majd a kkv-szektornak, 600 milliárd a foglalkoztatás bővülésére és 500 milliárd kutatásra és fejlesztésre.
5 pályázat az NGM-től a jövő héten
A jövő héten megjelenő 9 kiírás - mely tehát egyelőre a magyar büdzsét fogja terhelni - 120 milliárdot tesz ki, amiből az 5 NGM-es pályázat 58 milliárdot. A pályázatokból 2 a kis- és középvállalkozások technológiafejlesztését és piacra jutását, míg 3 munkahelyteremtést fog elősegíteni. A miniszter hangsúlyozta, hogy olyan pályázatok fognak megjelenni, amelyeknek már volt előzménye, vagy szoros összefüggésben állnak az EU-célokkal, ezért is véli úgy, hogy meg fogjuk kapni Brüsszeltől a jóváhagyást.
Az első kettőben a feldolgozóiparban régebb óta működő, legalább 10 főt foglalkoztató kis- és középvállalkozások vehetnek részt és gyártóeszközöket, vagyis új gépeket és berendezéseket vásárolhatnak belőle, illetve ha szükséges, kapcsolódó infrastruktúra és IT-fejlesztésekre is lehetőség van. Ennek a pályázatnak a kerete 8,5 milliárd forint, és 10 és 100 millió közötti összeget lehet elnyerni 50 százalékos támogatási intenzitás mellett. Az NGM várakozása szerint 200 nyertes pályázó lehet.
Szintén a feldolgozóipari kis- és középvállalkozások számára lesz elérhető egy 1,5 milliárd forintos keret, ahol pályázatonként 3-7,5 millió forint közötti támogatást igényelhetnek a külföldi piacokon történő megjelenésre. Azok a cégek, akik itt sikerrel akarnak pályázni, végfogyasztói termékeket kell előállítaniuk, és 50, de akár 70 százalékos támogatási intenzitással számolhatnak.
A másik 3 pályázat a munkahelyteremtést, azon belül is elsősorban a fiatalok (18-24 éve közöttiek) foglalkoztatottságának növelését segíti elő. 4 milliárd forint jut a fiatalok vállalkozóvá válását elősegítő programra, melyből a most megjelenő kiírás azon intézmények számára lesz elérhető, akik ilyen jellegű képzéseket folytatnak.
Szintén 4 milliárd forint a kerete a munka és magánélet összeegyeztetését segítő pályázati kiírásnak, amely a kisgyermekeket nevelő szülők rugalmas munkaidőben történő foglalkoztatottságát célozza, és akár 100 százalékos támogatási intenzitást is tud nyújtani.
A harmadik munkahelyteremtésre kiírt pályázat (az ifjúsági garancia program) keretében a 15 és 24 év közötti nem tanuló fiatalok a foglalkoztatottsági szolgálaton keresztül kaphatnak speciális lehetőségeket. Így a program kedvezményezettjei 40 milliárd forint értékben a munkaügyi szervezetek lesznek. A most kiírásra kerülő első szakaszban 40 ezer, a program végéig pedig 180 ezer fiatalnak kell részesülni ezekből a lehetőségekből.
mfor.hu