3p

Az orosz Gazprom ki akar lépni az orosz-ukrán gázszállításokban korábban közvetítőként résztvevő, s külön e célra alapított RosUkrEnergo társaságból, amelynek 50 százalékos tulajdonosa.

A Vedomosztyi című lap a RosUkrEnergo másik felének legnagyobb részét birtokló Dmitrij Firtas ukrán üzletemberhez közelálló forrásokra hivatkozva csütörtökön azt írta, hogy a héten Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója már találkozott is Firtassal a kérdés megvitatására. A lap szerint azonban a vagyon megosztása aligha hajtható végre mindaddig, amíg nem rendeződik a RosUkrEnergo ukrajnai tárolókban maradt 11 milliárd köbméter földgázának ügye. A követelésről kedden döntött a stockholmi kereskedelmi kamara választott bírósága, s ennek értelmében az ukrán Naftogaznak vissza kell szolgáltatnia a gázt - s nem pénzbeli ellenértékét -, sőt a bírságot is 1,1 milliárd köbméter gázzal kell teljesítenie. 

Egy Firtashoz közelálló üzletember azt mondta a lapnak, hogy a tervek szerint a Gazpromexport összesen 4 milliárd dollár értékben visszavásárolja ezt a gázt a RosUkrEnergótól, amely ebből kifizeti a Naftogazzal szemben fennálló 1,7 milliárd dolláros adósságát, amelynek fejében az ukrán konszern a sajátjának minősítette a gázt. Ezt követően adhatja el a Gazprom a társaságban tartott részét Firtasnak. A Vedomosztyi azonban hiába igyekezett megerősíttetni ezt a tervet. A lap rámutatott: szakértők nem vállalkoznak a RosUkrEnergo vagyonának felbecsülésére, de többek szerint az összesen 12,1 milliárd köbméter földgáz a társaság gyakorlatilag egyetlen vagyontárgya, s e nélkül, továbbá az exportszerződések nélkül a Gazprom részének úgyszólván nincs értéke. Különböző források arra hívták fel a figyelmet, hogy a RosUkrEnergo  több ukrajnai megyei gázellátóban résztulajdonos, s ezek a tulajdonrészek is alku tárgyát képezhetik. A Gazprom vélhetően érdekelt ezek megszerzésében, ugyanis régen törekszik arra, hogy az európai, s ezen belül az ukrajnai végfelhasználóknak adjon el földgázt.

A Vedomosztyi szerint a Gazprom akkor sem veszít az üzleten, ha semmit nem kap tulajdonrészéért, hiszen a RosUkrEnergo részvényeinek 50 százalékát 2005-ben 2,3 millió euróért vette meg. Tavaly januárig - amikor az európai szállítások kiesésével járó orosz-ukrán gázháborút új szerződés zárta le, Julija Timosenko akkori kormányfő kérésére kiesett a közvetítő, amely a korábbi dokumentumba Timosenko fő ellenfele, Viktor Juscsenko elnök javaslatára került be - több mint kétmilliárd dollár osztalékot fizetett ki, amely összeg egyébként teljes egészében a Gazpromé lehetett volna. Végül a lap emlékeztetett rá, hogy Ukrajna nem siet a gáz visszaszolgáltatásával, s Kijev jelezte, hogy vizsgálja a stockholmi döntés elleni fellebbezés lehetőségét. Az Ukrajnába exportált orosz gáz szállításában több mint 15 éve mindig szerepeltek közvetítők, akiket a Vedomosztyi kiválasztottaknak nevezett. Elsőként 1994-ben Igor Bakaj Reszpublika nevű cége közvetített, két évvel később a helyét az Itera foglalta el, amely 2003-ban a magyar Eural TG-nek adta át a helyét, s a RosUkrEnergo 2005 óta szállítja a Közép-Ázsiából érkező gázt Ukrajnának.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!