5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány láthatóan nem törekszik a megegyezésre, jövőre azonban már rá lesz kényszerítve a hitelcsomagra - mondta a GKI Gazdaságkutató elnöke egy szerdai rendezvényen. A szakember szerint a tranzakciós adó jövőre csak ront a helyzeten, ha megvalósulnak a kormány tervei, akkor "nulla lesz a növekedés". Mfor.hu-tudósítás.

Bod Péter Ákos: túl sok konfliktust vállalt fel a kormány

"Relatív dolog, hogy a magyar gazdaságpolitika unortodox, mivel más gazdaságpolitikák sem azok; nagyon megváltozott a mainstream gazdaságpolitika 2008 óta a világban" - emelte ki a Menedzserek Országos Szövetsége (MOSZ) által rendezett vitafórumon Bod Péter Ákos. A Corvinus Egyetem tanszékvezetője szerint a magyar gazdaságban 2006 óta nincs jelentős növekedés, a jelenlegi kormány arra épített, hogy megszorítások nélkül indítja be a gazdaság motorját, visszahozza a munka becsületét és egy erősebb államot alakít ki.  Szerinte mindhárom területen logikus volt a változás 2010-ben.

A szakember szerint a számok azt mutatják, hogy a megszorítások nélkül a gazdaság nem indult be, az idei évben sem lesz növekedés, és elképzelhető, hogy 2013-hoz közeledve a jövő évi előrejelzés is mérséklődik majd. A foglalkoztatás területén a kormány olyan tabuknak ment neki, melyekhez komoly bátorság kellett, de ezeket a reformokat már korábban meg kellett volna tenni.

"Előre lehetett látni, hogy a kormány néhány intézkedése nem fog működni, ezek előre bekódolt konfliktusok voltak. Az első Orbán-kormány idején ugyanis hazánk még nem volt az Európai Unió tagja, így az akkori pozitív tapasztalatok egy része ma már nem helytálló. Szerintem a kormány túl sok konfliktust vállalt fel, ami komoly hiba volt" - mondta az egykori jegybankelnök.

"A magyar gazdaság három fő problémája a teljes jogbizonytalanság, a gazdasági kiszámíthatatlanság és az elhibázott gazdaságpolitika. Ez a három dolog gúzsba köti Magyarországot, ha nem lesz változás, akkor a perspektívák kilátástalanok" - emelte ki a rendezvényen Vértes András. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint a jogbizonytalanság és a kiszámíthatatlanság sokkal nagyobb károkat okoz, mint például az elhibázott adóintézkedések.

A két közgazdász egyetértett abban, hogy kerülőúton ugyan, de a magyar kormány is megvalósította a maga gazdaságélénkítését az egykulcsos személyi jövedelemadóval, a probléma csak az, hogy "hiába tettek be plusz 500 milliárdot a rendszerbe, nem jött ki a végén a növekedés". Vértes András szerint nem az egykulcsos adóval van a baj, de egy ilyen intézkedést akkor kell bevezetni, amikor 4-5 százalékos a gazdasági növekedés, akkor a költségvetés néhány év alatt kinövi a negatív hatásokat.

Túl optimista volt a kormány?


Bod Péter Ákos kiemelte: a jelenlegi kormány peche, hogy hazánkban 2010 tavaszán voltak a választások, hiszen Európában éppen akkor fordult meg a széljárás, ezért nem engedték 7 százalékig elszaladni a hiányt. Ezzel megbicsaklott a kormány A-terve, egy új B-tervre volt szükség.

"Talán az európai trendváltozást nem érzékelte a kormány, lehet, hogy túlságosan optimista volt" - véli a Corvinus Egyetem tanszékvezetője. Szerinte a gazdaság motorjának tervezett beindítása akkor működött volna, ha lettek volna olyan szabad kapacitások, melyek csak a gyújtásra várnak, de a magyar gazdaság természetére ez nem jellemző.

Jövőre sem javul a helyzet

Bod Péter Ákos és Vértes András egyetértettek abban, hogy az év második felében sem várható komoly pozitív változás, az idei év és a jövő év összességében nulla körüli növekedést mutathat.

"Az idén nem lesz IMF-megállapodás, a kormány láthatóan nem törekszik az egyezségre. Az idén nincs is feltétlenül szükségünk a hitelcsomagra, de jövőre rá lehet kényszerítve a kormány" - véli Vértes.

Abban szintén egyetértettek a szakemberek, hogy a jövő évi költségvetés tervezetében szereplő számok nem feltétlenül teljesíthetők, külön kiemelték a tranzakciós illetéket. A GKI Gazdaságkutató elnöke szerint ha megvalósul jövőre a magyar bankrendszer tervezett 350 milliárd forintos terhelése, akkor 2013-ban is "nulla gazdasági növekedés lesz". Bod Péter Ákos szerint szinte kizárt, hogy a 283 milliárdos bevétel teljesül az új illetékből, sokkal valószínűbb, hogy újabb intézkedésekkel kell majd a lyukakat befoltozni.

"Ha így marad a jövő évi büdzsé, akkor nemhogy nem javul, de rosszabbodik a helyzet. Ha bevezetik a tranzakciós illetéket, akkor a külföldi cégek többsége elviszi itthonról pénzügyi menedzsmentjét, amivel egyrészt nem teljesül majd a 283 milliárdos bevételi előirányzat, másrészt pedig elbocsátásokkal jár majd" - hangsúlyozta Vértes.

A GKI elnöke szerint nincs egyszerű megoldás, olyan helyzetbe kormányoztuk magunkat, ahol értelmes szakmai, társadalmi párbeszédre van szükség arról, hogy lehetne a következő 10-15 évben tisztességes európai országgá válni. Ugyanakkor szerinte nincs gyors kilábalás, az eleje nagyon nehéz lesz, alig van mozgástér.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!