Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint, amely a bank főbb számait konszolidáltan, de nem auditáltan, a nemzetközi számviteli szabványok (IFRS) alapján közölte, az ügyfélbetétek összege ez év június végén 1313 milliárd forint volt, az ügyfélhitelek állománya 1732 milliárd forintot tett ki.
A banki közlemény kitér arra: a bankcsoport bevétel-növekedési kilátásait nyomás alatt tartotta a magyarországi romló piaci környezet, emiatt a pénzintézet továbbra is kiemelt figyelmet fordít költséggazdálkodási programjának folytatására, amelynek köszönhetően az elmúlt év ugyanezen időszakához viszonyítva közel 5 százalékos (2009 óta összesen több mint 20 százalékos) költségmegtakarítást ért el.
A közleményben rámutatnak: a továbbra is fennmaradó banki különadó magas mértéke - amely az első félévben 6 milliárd forintnyi terhet jelentett a CIB-nek -, a tranzakciós illeték hatása (az egyszeri pótbefizetési kötelezettség, valamint a 6 havi illeték 8,5 milliárd forint terhet jelentett júniusig) és a céltartalékok magas állománya (59,7 milliárd forint céltartalék-képzés, amely a megfelelő eszközfedezet biztosítása iránti teljes elkötelezettséget bizonyítja) további nyomás alá helyezte a bankcsoport eredménytermelő képességét. Ennek tudható be, hogy a pénzintézet az idei év első félévét "mínusz 58 milliárd forint adózott eredménnyel", azaz 58 milliárd forint összegű veszteséggel zárta - derül ki a közleményből.
A pénzintézet közölte: a kedvezőtlen környezet ellenére a CIB tőkemegfelelési mutatója jóval meghaladva a kötelező, 8 százalékos előírt minimumot, 2013. június végére 13,2 százalékot ért el, köszönhetően az anyabank 36,5 milliárd forint tőkejuttatásának az idei első félévben. A CIB csoport likviditási pozíciója szintén erős, önfinanszírozási képessége folyamatosan javul.
Fontos eredmény, hogy a korábbi évek ügyfélbetét-állomány növelésére irányuló erőfeszítései a bank hitel/betét mutatóját a 2009. decemberi 165 százalékról 2013 júniusára 110 százalékra javították - olvasható a banki közleményben.
Tavaly az első félévben a CIB Banknál 45 milliárd forint összegű tőkeemelést hajtott végre az Intesa Sanpaolo. A tavalyi indoklás szerint a CIB csoport 2012 első felében az eurózónában folytatódó visszaeséssel és mélyülő válsággal, valamint ezzel együtt a magyar piacon jelentkező recesszióval is kénytelen volt szembesülni, és 2012 első félévét 43,8 milliárd forint veszteséggel zárta. A CIB Bank IFRS szerint készült elmúlt év első félévi mérlege azt mutatta, hogy a társaság 2304 milliárd forintos mérlegfőösszeget ért el, a bank ügyfélhitel-állománya tavaly az első hat hónapban 1925 milliárd forint tett ki.
MTI