4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB szakértői szerint a fenntartható gazdasági növekedéshez a versenyképességet is javítani kell.

A válság után várhatóan tartósan alacsonyabb növekedést mutat majd a világgazdaság, ebben a helyzetben a magyar gazdaság fenntartható növekedésének erősítésében egyre fontosabbá válik a verseny- és értékteremtő képesség emelése, valamint a termelékenység növelése - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési jelentés című kiadványából. A jelentést hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón mutatta be a jegybank.

Az utóbbi évek legdurvább céges botrányai

Az elemzés szerint az elmúlt évek stabilizációs intézkedései nagymértékben javították Magyarország egyensúlyi mutatóit és csökkentették a gazdaság sérülékenységét. A hosszabb távú növekedési képességet meghatározó mennyiségi tényezőkben javulás mutatkozott, ugyanakkor a minőségi jellemzőkben változatlanul jelentős tartalékok azonosíthatók.

Virág Barnabás, a jegybank igazgatója kérdésre elmondta: a magyar gazdaság potenciálisan évi 2,5 százalékkal bővülhet középtávon.


Ismertette: a jegybank Növekedési jelentése a magyar gazdaság hosszabb időhorizonton mutatott és várható fejlődési pályájáról, illetve az azt meghatározó legfontosabb tényezőkről nyújt átfogó képet.

Kiemelte: Magyarország hosszabb távú növekedési kilátásait érdemben befolyásolja a világgazdaság bővülésének helyreállása a válságot követően. A globális növekedés alakulását számos tényező gyengítheti, illetve korlátozhatja, így a romló demográfiai mutatók, az alacsonyabb termelékenység, emellett a gazdasági szereplők rövid távú szemlélete hat leginkább a növekedési ütem lassulásának irányába.

A jegybank ügyvezető igazgatója rámutatott: a fejlett országokban felhalmozott adósságok kiigazítása rendkívül lassan halad, az utóbbi években már a feltörekvő piacokon felépült adósságok is komoly növekedési kockázatokat jelentenek. A várhatóan tartósan kisebb globális növekedés miatt a hazai export dinamikus bővülésének fenntartásában kiemelt szerepet kap a versenyképesség javítása - jelezte az ügyvezető igazgató.

Hozzáfűzte: a válságot követően Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is jelentősen emelkedett az aktivitási ráta, azonban annak szintje változatlanul alacsonynak tekinthető.

Elmondta: a következő évtizedekben a demográfiai változások hosszú távon egyre erősebb kihívást jelenthetnek Magyarország munkaerőpiaca számára. A demográfiai negatív hatásokat a humán tőke minőségi javításával, az oktatás bővítésével lehetne mérsékelni, és azzal, hogy az alacsony aktivitási rátájú csoportokat újból bevonzanák a munkaerőpiacra.

Virág Barnabás a későbbi növekedésre ható tényezők között említette, hogy a magyar vállalatok termelékenységének bővülése az elmúlt évtizedben elmaradt a régiós átlagtól. A belföldre termelő ágazatok esetében a válság előtt felhalmozódott adósságok miatt lassabban állt helyre a hazai kereslet, ez is akadályozta a termelékenység javulását.

Kiemelte: Magyarországon a nagy-, valamint a kis- és középvállalatok (kkv-k) termelékenysége közötti eltérés nemzetközi összevetésben jelentősnek mondható. A termelékenységben egyfajta dualitás jellemzi az országot, ha homogénebb lenne a hazai vállalatok termelékenysége, és az megközelítené a régiós átlagot, ez önmagában mintegy 4-5 százalékponttal magasabb hazai kibocsátást eredményezhetne. A hazai kkv-k relatíve alacsonyabb termelékenységéhez az elmúlt évtizedekben az olcsó finanszírozás nehezebb elérhetősége, valamint a szakmai és menedzsmentképességek hiányosságai is hozzájárultak - fűzte hozzá az ügyvezető igazgató.

Arról is szólt, hogy a társadalmi és környezeti szempontokat is figyelembe vevő alternatív mutatók alapján Magyarország világméretű összevetésben magasabb fejlettségi fokot mutat, mint ahogyan azt az országnak a GDP-re vagy a gazdasági versenyképességre koncentráló rangsorokban elfoglalt pozíciója jelzi. A környezeti minőség és tudásgazdaság tekintetében Magyarország egyaránt az országok felső 20 százalékába tartozik - utalt rá az ügyvezető igazgató.

Virág Barnabás arról is szólt, hogy a magyar társadalom elöregedése hosszú távon egyre jelentősebb munkakínálati korlát lehet, amit ellentételezhet a humán tőke minőségi jellemzőinek javítása, és az, ha az országban az aktivitási ráta tovább növekedne.

Kérdésekre válaszolva a jegybank szakértői elmondták: ahhoz, hogy a munkaerő képzettsége, minősége javuljon, növelni kellene az oktatásra fordított összegeket. Egy 2011-es rangsor szerint akkor Magyarország oktatásra a GDP 4,4 százalékát költötte, míg az OECD-országok akkori átlaga 5,3 százalék volt, idén Magyarországon várhatóan már eléri az 5 százalékot az oktatásra fordított pénzösszeg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!